Міжнародний день ненасильства, встановлений резолюцією Генасамблеї ООН від 15 червня 2007 року, відзначається щорічно 2 жовтня у багатьох країнах світу.
У цей день в 1869 році народився Махатма Ганді – лідер руху за незалежність Індії та основоположник філософії та стратегії ненасильства, якого вбили у віці 78 років. Все своє життя він присвятив боротьбі з насильством у будь-яких його формах.
Статистика в Україні
Згідно зі статистикою, більше 3 млн дітей в Україні щороку спостерігають за актами насильства в сім’ї або є їх вимушеними учасниками.
Діти скривджених матерів у шість разів частіше намагаються накласти на себе руки, 50% схильні до зловживань наркотиками та алкоголем.
Майже 100% матерів, які зазнали насильства, народили хворих дітей – переважно з неврозами, заїканням, енурезом, церебральним паралічем, порушенням психіки.
Майже 70% жінок піддаються різним формам знущань і принижень.
За даними МВС, 23% тяжких насильницьких злочинів відбуваються у сім’ях. Щорічно близько 1500 жінок помирають від рук власних чоловіків.
Домашнє насильство в Україні – причина 100 тис. госпіталізацій, 30 тис. звернень до відділів травматології, 40 тис. викликів лікарів.
Покарання за насильство
Закон Про запобігання та протидію домашньому насильству набув чинності 7 січня 2018 року. Тепер домашнім насильством вважають не тільки побої, а й примус до інтиму, психологічний тиск, а також обмеження в грошах.
Кривдникові загрожує від 150 годин громадських робіт до 2-х років в’язниці, а вся відповідальність за дії зберігається навіть у цивільному шлюбі.
Крім того, примус до аборту без добровільної згоди потерпілої карається обмеженням волі на строк до 5-ти років або позбавленням волі на строк до 3-х років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років або без такого. А примус до шлюбу або співжиття карається арештом на строк до 6-ти місяців або обмеженням волі на строк до 3-х років, або позбавленням волі на той самий строк.Як уберегтися від насильства
У разі фізичного насильства потрібно обов’язково розповісти близьким про проблему, а також звернутися за допомогою до фахівців.
Уникайте конфліктів у місцях, де є гострі та ріжучі предмети.
Крім того, краще заховати запасні ключі, а також заздалегідь знайти місце, куди можна піти в разі небезпеки.
Також пам’ятайте про те, що гроші й документи повинні лежати в безпечному місці. Тримайте під рукою номери телефонів соціальних служб, а також кризових і реабілітаційних центрів, які надають допомогу в разі насильства.
Куди звертатися
У разі насильства в сім’ї, слід звертатися у правоохоронні органи. Якщо вам стало відомо про вчинення насильства над дитиною, варто повідомити про це в службу у справах дітей.
Крім того, можна звернутися на гарячу лінію ГО Ла Страда Україна. Дзвінки безкоштовні як зі стаціонарного телефону 0 800 500 225, так і з мобільного 116 111.