«Маски-шоу» в гостях у ЗМІ: як журналістам вести себе з людьми в погонах, які «завітали» з обшуком

Наступної середи, 19 лютого, під Офісом президента відбудеться акція проти прийняття парламентом законопроекту «Про медіа». Мітинг збирає екс-нардеп Борислав Береза. Медійники, блогери, журналісти і просто волелюбні громади, які збираються вийти на протестну акцію, вбачають у цьому законопроекті цензуру – спробу закрити рота всім незгодним і прибрати будь-яку критику навіть в Facebook, Telegram, Twitter, YouTube. Ті, хто виступають проти законопроекту, називають його диктаторським. Адже це не просто атака на всі медіа – будь-хто, хто пише в соцмережах, також підпаде під дії закону в разі його прийняття.

Нещодавній несподіваний обшук на телеканалі «1+1» показав, що «маски-шоу» можуть нагрянути у будь-яку редакцію. Так, раніше були неодноразові обшуки у ЗМІ, які пов’язують із російським капіталом. Це, зокрема:

Нині ж обшукували медіа, яке не пов’язане із російським капіталом. СБУ у справі про прослуховування прем'єр-міністра Олексія Гончарука нагрянуло в офіс, де працюють журналісти проектів «Гроші» і «Секретні матеріали». Як відомо, власник телеканалу «1+1» – олігарх Ігор Коломойський.

У якому б виданні не проходили обшуки – завжди лунають заяви про наступ на свободу слова в Україні. У разі прийняття Верховною Радою законопроекту «Про медіа» №2639 «маски-шоу» можуть стати більш розповсюдженим явищем.

FaceNews.ua поцікавився у адвокатів адвокатського об'єднання Kachura Lawyers, як варто діяти журналістам у разі несподіваного обшуку. Про те, які рекомендації надали законознавці, читайте далі.

Що потрібно знати журналістам, коли працівники правоохоронних органів «завітали» з метою проведення обшуку?

Обшук – це слідча дія, що проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб – ст. 223, ч. 1 ст. 234 Кримінально-процесуального кодексу України (КПК України).

Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування – ч. 2 ст. 234 КПК України. – Це означає, що слідчий (детектив) повинен надати Вам завірену копію ухвали слідчого судді про проведення обшуку.

Якщо працівники правоохоронних органів вже потрапили до приміщення

Майно може бути тимчасово вилучено під час обшуку

Тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої її було вилучено (стаття 169 КПК України):

У випадку, коли майно було вилучено в результаті обшуку на підставі ухвали слідчого судді відповідно до статті 235 КПК України, слідчий або прокурор зобов'язані подати клопотання про арешт тимчасово вилученого майна протягом 48 годин після вилучення майна, в іншому випадку майно повинно бути негайно повернуто особі, у якої воно вилучено – ч. 5 ст. 171 КПК України.

Клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання. - ч. 1 ст. 172 КПК України.

Арешт вилученого в результаті обшуку майна означає тимчасове позбавлення права власності (право користування власністю; право на отримання доходу від власності; право передачі майна іншим; право примусового виконання майна тощо).

Арешт на тимчасове вилучене майно може бути накладено у разі (1) його необхідності і (2) наявності ризиків, передбачених ч. 2 ст. 170 КПК України:

Ухвалу про арешт тимчасово вилученого майна слідчий суддя, суд постановляє не пізніше сімдесяти двох (72) годин із дня находження до суду клопотання, інакше таке майно повертається особі, у якої його було вилучено – ч. 6 ст. 173 КПК України.

Оскарження арешту, який накладено на тимчасово вилучене майно

Автор Ольга Чернявська

Стежте за оновленнями на сторінці ведучого «Надзвичайних новин» Костянтина Стогнія в Facebook

Стрічка новин

Всі новини
22:39На Хмельниччині батько зґвалтував рідну доньку
22:32На Київщині рецидивіст підпалив колишню дружину в її авто за відмову відновити сімейні стосунки (фото)
22:22На Харківщині серійний збоченець познущався над 15-річною дівчинкою
22:09На Полтавщині чоловік вбив двох людей через гроші, нанісши майже 40 ножових ударів
21:4623-річний дніпрянин зґвалтував 11-річну дівчинку, а потім наніс 19 ударів ножем

Актуальні статті

Більше публікацій
Нацгвардієць Артемій Рябчук, який розстріляв на "Південмаші" 5 колег, отримав довічне: подробиці і відео
Озеро Синє. Бюджет на дрони - болото під інвестора вейкпарка
Остання державна: Росія знищила Трипільську ТЕС. Наслідки будуть для всієї країни
Хто важливіший для України – спортсмен чи нардеп? 8 аргументів, чому цвіту нації потрібна бронь від мобілізації
Пожежа на Осокорківських озерах знищила близько трьох гектарів екопарку: кому це вигідно? (відео)