Жахливий кошмар в житті 5-річної Надійки розпочався зі звичайної подряпини об дерево – дитина загнала колючку в ногу. Місцевий фельдшер промив та помазав рану йодом, а на наступний день у дівчинки напухли ноги, розповідає мати Надійки, Ірина Савушкіна. За кілька днів дитина почала втрачати свідомість.
Із діагнозом медики не могли визначитись протягом двох тижнів. Спочатку лікарі говорили про переломи,потім – про забій м'яких тканин, потім менінгіт, згадує Савушкіна.
Коли у Надійки вже почались судоми – у неї зрештою змогли діагностувати правець. Виявилось, що свого часу дитина не була вакцинована – це і зробило ситуацію критичною.
Офіційно зареєстрованого препарату в України нині просто немає. Ще 2014-го Кабмін заборонив завозити протиправцеву сироватку з Росії. Але за два роки жодної альтернативи – так і не надав.
«Є розпорядження Кабміну за 2014 рік у якому заборонено купувати за бюджетні гроші ці товари російського виробництва. На сьогодні ж на території нашої держави даної сироватки немає ніякого виробника, ні російського, ні будь-якого іншого. Ми не можемо її купити», – пояснює журналістам начальник відділу Департаменту охорони здоров’я Дніпропетровщини Наталія Шмалько.
Доки профільні відомства відверто ігнорували проблему, медики та волонтери самотужки закупили необхідну для порятунку Надійки партію препарату. До Дніпра завезли контрабандою! Після першої ін’єкції – дитину вдалось стабілізувати.
Зауважимо, що Департамент охорони здоров'я ДОДА заявляє, що одну з партій сиворотки за свої власні кошти придбала їх директор Наталія Будяк.
Смерть від правця – дикість в ХХІ століття
Чи зможе Надійка подолати смертельну хворобу – стане зрозуміло за 10 днів. За словами лікарів, наразі її стан стабільний.
«Стан дівчинки стабільний, підкреслюю, дитині не стало гірше, вона дихає самостійно, поки ми з усіма справляємося – її стан не погіршується», – повідомляє заступник головного лікаря Дніпровської дитячої лікарні Ліна Чегринець.
Чому цілих два тижні дівчинці не могли поставити правильний діагноз - в обласному департаменті охорони здоров’я вже призначили службове розслідування.
Востаннє правець на Дніпропетровщині реєстрували лише у 80 роках минулого століття. Сьогодні ж смерть від цієї хвороби медики називають дикістю. Утім, тотальна відсутність вакцин в Україні –і не лише від правця – робить цю дикість реальністю для кожного українця.
Дітей першого року життя не вакцинують
На щастя, профільне міністерство нарешті продемонструвало свою зацікавленість питаннями вакцинації. Міністерство охорони здоров'я України ініціює проведення засідання Ради національної безпеки і оборони України щодо низького рівня вакцинації в країні. Про це в ході вчорашнього брифінгу повідомила виконуюча обов'язки Міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун.
«Нещодавно на колегії МОЗ надавали статистику, скільки дітей було вакциновано на цей рік. Це інформація від 1 липня цього року: дітей першого року життя, отримали щеплення проти туберкульозу - тільки 11,5%, поліомієліту - 39%, кашлюку, дифтерії, правця -менше 2%, гемофілії - 4%. Проблема зараз не тільки в доставці вакцин, а в тому,що дітей, не вакцинують. З метою забезпечення охоплення вакцинації дітей до рівня, рекомендованого ВООЗ (95%) Міністерство підготувало листи до Президента України та Секретаря РНБО», – заявила вона.
На думку виконуючого обов'язки Міністра охорони здоров'я України, дуже важливо, щоб питання імунопрофілактики вийшли на рівень керівництва держави: Президента України, членів РНБО, Прем'єр-міністра України, щоб суспільство і батьки розуміли значення і важливість вакцинації.