В Україні дві людини стали жертвами середньовічної хвороби (відео)

З початку року в Україні дві людини стали жертвами середньовічної хвороби – сказу. Українці вмирають від сказу вже третій рік поспіль. До 2013-го такого не було два десятки років. Разом з нами від смертельної хвороби страждають лише країни третього світу – Африки та Азії.

В Україні склалася катастрофічна ситуація щодо вакцинації. В першій серії спецрозслідувань «Надзвичайні новини» повідомляли, що Програма з імунопрофілактики населення на 2009-2015 роки провалена: 85% її залишились нереалізованими. І досі в державі відсутня вакцина від туберкульозу, дифтерії, правця, сказу. За цей час змінилися аж сім міністрів охорони здоров’я. Найвідоміші з них – Василь Князевич, Ілля Ємець, Раїса Богатирьова, Олег Мусій і Олександр Квіташвілі – так і не змогли спростити процедуру закупівлі вакцин. Щороку їх не вистачає, а реєстрація займає місяці.

Якщо вчасно не вколоти вакцину – до укушеного неминуче приходить смерть. Причому – у страшних муках. Хворі на сказ задихаються і від води, й від їжі. Напади гідрофобії закінчуються жорстокими судомами.

Гідрофобія – лише один із вісників страшної смертельної хвороби. Спочатку у головному мозку з’являються крововиливи й набряк, у спинному – некроз і дегенерація тканини. Тобто – руйнування мозкових півкуль.

Нервову систему хворого на очах у свідків – лікарів і рідних – розривають все нові фобії. Хворі бояться не лише води, а й світла, і навіть – руху повітря. Дика реакція на найменший подих свіжого повітря зазвичай передує паралічу серцевого м’яза і органів дихання.Від укусу бродячого пса чи кота не застрахований ніхто. Від байдужості лікаря і безкарності корупціонера – тим більше.

Після смертельних випадків Міністерство охорони здоров’я таки реєструє вакцину від сказу наказом №511 від 3 червня 2016 року.

Причому, як повідомили у Державному експертному центрі МОЗ, експертиза матеріалів для реєстрації вакцини була проведена за скороченою процедурою за… один день. Більше того, вакцина буде постачатися в рамках меморандуму ще 2015 року, укладеного між Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) і Міністерством охорони здоров'я. Поставки в Україну більше 91 тисячі доз вакцини від сказу спеціалізованою міжнародною організацією очікуються до кінця липня цього року.

Мова йде про вакцину Рабіпур®РСЕС виробництва «Кайрон Берінг Вакцінс Приватні ЛТД» (Індія), заявником якої виступає «ГлаксоСмітКляйн Експорт Лімітед» (GlaxoSmithKline, Великобританія).

Оскільки минула Програма з імунопрофілактики населення провалена, чому б не створити нову? В.о. міністра охорони здоров’я України Віктор Шафранський на круглому столі минулого тижня закликав до розробки Національної стратегії імунізації, мовляв, підвищити рівень охоплення вакцинацією треба хоча б до 90%. А тим часом в державі - смертні реалії.

Жертва українських лікарів

Українці, яка померла від сказу, було всього 48 років. Трагедія сталася минулого тижня на Рівненщині.

Врятувати Людмилу мала би антирабічна сироватка. Простіше кажучи, вакцина від сказу. Ще минулої осені жінку вкусив бродячий кіт. Але тоді робити рятівний укол лікарі відмовилися. Мовляв, турбуватися немає, про що.

«Сказали, що все добре, кіт живий, вам нічого не треба, бо вона ще питала їх: може мені вакцинація? Ні, не треба нічого», - згадує син померлої Дмитро Гаврилюк.

Спеціалісти у білих халатах виявили у Людмили останню клінічну форму сказу за півроку. Їм залишалося лише розводити руками.

«Всі люди, у яких розвиваються клінічні форми захворювання, гинуть. Достовірних випадків одужання від цього захворювання не існує», - зазначає головний інфекціоніст МОЗ Ольга Голубовська.

«Я просто не можу передати. Це такі адські муки, що кожна жилка на шиї, кожна костомашка – її вивертало», - каже сестра померлої Галина Іванинюк.

Офіційні дані ВООЗ: у світі від сказу кожні 10 хвилин помирає людина

Сказ – інфекційна вірусна хвороба, яка зустрічається в більш ніж в 150 країнах і територіях. Щорічно від цієї інфекції помирають десятки тисяч людей. Кожні 10 хвилин від сказу помирає одна людина, причому найвищий рівень реєструється в Азії та Африці.

Сказ є забутою хворобою серед людей в бідних і уразливих спільнотах, де випадки смерті рідко реєструються, а вакцини для людей і імуноглобулін далеко не завжди доступні. Найчастіше ця хвороба вражає дітей у віці 5-14 років у віддалених сільських громадах.

У переважній більшості випадків смерті людей від сказу джерелом інфекції є собаки. На Американському континенті джерелом інфекції в більшості випадків смерті людей від сказу є кажани. Але нещодавно сказ кажанів став загрозою для здоров'я людей також в Австралії і Західній Європі.

Щорічно понад 15 мільйонів людей у світі отримують постекспозиційну вакцинацію для запобігання розвитку хвороби. Це дозволяє щорічно запобігати сотні тисяч випадків смерті від сказу.

Негайне промивання рани та імунізація, зроблена протягом декількох годин після контакту з імовірно скаженою твариною, можуть запобігти розвитку сказу і смерті. Перша допомога включає ретельне промивання водою рани протягом як мінімум 15 хвилин з милом, миючим засобом, повідон-йодом або іншими речовинами, що вбивають вірус сказу.

Симптоми і діагностування

Інкубаційний період сказу зазвичай триває 1-3 місяці, але може варіюватися від менш ніж одного тижня до більш ніж одного року в залежності від таких факторів як місце проникнення вірусу сказу і вірусне навантаження. Початковими симптомами сказу є висока температура і в багатьох випадках біль або незвичайні, незрозумілі відчуття поколювання, пощипування або печіння в місці рани.

По мірі поширення вірусу по центральній нервовій системі розвивається прогресивне, смертельне запалення головного і спинного мозку.

Можливий подальший розвиток двох форм хвороби. У людей з буйним сказом з'являються ознаки гіперактивності, збуджена поведінка, гідрофобія і іноді аерофобія. Через кілька днів настає смерть в результаті кардіореспіраторної зупинки.

На паралітичний сказ припадає близько 30% всіх випадків захворювання людей. Ця форма сказу протікає менш драматично і зазвичай довше, ніж буйна форма. М'язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу або подряпини. Повільно розвивається кома і в кінцевому підсумку настає смерть. При паралітичній формі сказу часто ставиться невірний діагноз, що сприяє заниженню даних про хвороби.

Тестів для діагностування інфекції сказу у людей до настання клінічних симптомів не існує, і до тих пір, поки не розвинуться особливі ознаки сказу, такі як гідрофобія і аерофобія, постановка клінічного діагнозу може бути ускладнена. Прижиттєве і посмертне підтвердження сказу у людей може здійснюватися шляхом застосування різних діагностичних методик, спрямованих на виявлення цілого вірусу, вірусних антигенів або нуклеїнових кислот в інфікованих тканинах (мозку, шкірі, сечі або слині).

Автор Ольга Чернявська

Стежте за оновленнями на сторінці ведучого «Надзвичайних новин» Костянтина Стогнія в Facebook

Стрічка новин

Всі новини
22:12На Дніпропетровщині загинула жінка після жорстокого побиття цивільним чоловіком
21:59На Одещині чоловік заколов ножем товариша
12:55Делікатес на кожен день: розкіш доступна кожному
21:00Шкільний двірник з лютого до березня ґвалтував двох 13-річних хлопчиків: фото 25-річного педофіла
20:00Біля Львова інспекторка податкової збила двох 13-річних дівчат на електросамокаті, діти травмовані

Актуальні статті

Більше публікацій
Нацгвардієць Артемій Рябчук, який розстріляв на "Південмаші" 5 колег, отримав довічне: подробиці і відео
Озеро Синє. Бюджет на дрони - болото під інвестора вейкпарка
Остання державна: Росія знищила Трипільську ТЕС. Наслідки будуть для всієї країни
Хто важливіший для України – спортсмен чи нардеп? 8 аргументів, чому цвіту нації потрібна бронь від мобілізації
Пожежа на Осокорківських озерах знищила близько трьох гектарів екопарку: кому це вигідно? (відео)