Генна інженерія вперше врятувала людину від лейкемії

06-11-15 16:22
Lenta.ru

Генетично модифіковані клітини вперше допомогли врятувати невиліковно хвору дитину від лейкемії. Про це повідомляє New Scientist.

У віці трьох місяців у Лейли діагностували гострий лімфобластний лейкоз - злоякісне захворювання, при якому ракові стовбурові клітини кісткового мозку викидають в кров незрілі лімфоїдні клітини у величезних кількостях.

Дівчинку відразу ж почали лікувати стандартними процедурами (хіміотерапією і пересадкою кісткового мозку), проте в її віці ця терапія успішна лише у чверті випадків, і Лейле не пощастило.

Незважаючи на присутність ракових клітин після сеансів хіміотерапії, лікарі вирішили трансплантувати кістковий мозок, сподіваючись на те, що імунні клітини в донорському органі переможуть лейкоз - але й цього не сталося.

Через два місяці стан Лейли знову погіршився, тоді медики звернулися до Васіма Касиму з лондонського Університетського коледжу, який розробляє генетичні способи боротьби з раком.

У загальних рисах терапія полягає в тому, щоб брати імунні клітини з організму пацієнта, генетично модифікувати їх для боротьби з раковими клітинами і повертати назад. Іноді туди додають ген рецептора CAR19, який змушує цитотоксичні Т-лімфоцити (Т-клітини) шукати і вбивати клітини з білком CD19 на поверхні - саме вони викликають гострий лімфобластний лейкоз.

Однак Лейла була дуже маленькою, щоб надати такі Т-клітини. Тому Касиму довелося використовувати матеріал, отриманий від іншого здорового донора і модифікований так, щоб лікувати сотні пацієнтів. Щоб ці клітини не сприйняли всі клітини в організмі реципієнта як чужорідні і не напали на них, потурбувалися генное редагування за допомогою «молекулярних ножиць» - білків Тален.

Касим вирізав два гени: відповідальний за рецептор, що розпізнає клітини реципієнта як чужі, і ще один ген, відсутність якого зробило донорські Т-клітини невидимими для антитіл, які Лейла приймала (в якості препарату, що пригнічує її власну імунну систему).

У той момент модифіковані Т-клітини UCART19 пройшли випробування тільки на мишах, але, оскільки дівчинка вмирала, її батьки вирішили ризикнути. Незважаючи на ймовірність невірної роботи молекулярних ножиць (іноді вони вирізують не ті гени, і донорські клітини самі перетворюються в ракові), лікування пройшло успішно: Т-клітини успішно побороли лімфобластів.

Через три місяці Лейле знову пересадили кістковий мозок: здорові імунні клітини розпізнали клітини UCART19 як чужорідні і знищили їх. Таким чином, зараз в організмі дівчинки не залишилося генетично модифікованих клітин. Поки про повне вилікування Лейли говорити рано, але вона жива і добре себе почуває. Повноцінні клінічні випробування почнуться в UCART19 2016 році, які, можливо, доведуть, що успішні результати лондонській дівчинки були не випадкові.

Стежте за оновленнями на сторінці ведучого «Надзвичайних новин» Костянтина Стогнія в Facebook

Стрічка новин

Всі новини
18:33Батько до смерті забив 3-річного сина руками та палицею у П’ятихатках
17:51У центрі Кам’янця поліцейські збили пішохода (відео)
17:40На Вінниччині стався вибух у кабінеті керівника агрокомпанії Порошенка, загинуло троє чоловіків
19:00"Я стрибну, я - Бог!": у Києві чоловік виліз на вікно 14 поверху і почав ходити (фото)
18:15У соцмережах з’явилася нова смертельна гра, гинуть діти

Актуальні статті

Більше публікацій
Звершилось: мосту Орлівка-Ісакча (Румунія) бути!
Попит на антидепресанти в Україні зріс майже на 50%
"Поводять себе, як боягузи": Захід заперечує, що Україну атакувала міжконтинентальна ракета
Нещодавно повернулася з сином з-за кордону: у Запоріжжі від КАБу загинула молода мама з 1,5 річним сином
Багатодітний тувинець зґвалтував на Чернігівщині жінку, ще двоє змусили її роздягтися й били