Децентралізація, яка активно впроваджується більше двох років, спустила на місця не тільки бюджети, але разом з ним і корупцію, надавши чиновникам в регіонах практично безконтрольне право розпоряджатися грошима. Про це йдеться у статті видання Голос.UA.
Журналісти стверджують, що тільки на закупівлю шкільних автобусів в деяких галузях держава втрачає від 100 000 грн до 360 000 грн на кожному.
В Україні 4 великих заводи виробляють дану продукцію і ціна (згідно з опублікованими даними Вісника держзакупівель) коливається від 1,32 до 1,69 млн грн. Чиновники в Черкаській і Миколаївській областях нібито за завищеною ціною вже придбали 22 шкільних автобуси виробництва "Черкаський Автобус" за 1,68-1,69 млн грн на загальну суму 26,9 млн грн. Таким чином, йдеться в статті, держбюджет вже переплатив близько 8 млн грн (якщо порівнювати з мінімальними цінами, за якими автобуси купували в інших областях).
Одна з найбільш часто використовуваних схем закупівлі продукції за завищеною ціною відносно проста. У статті повідомляється, що місцеві чиновники за "винагороду" пишуть "правильне" технічне завдання для тендеру, під яке підходить продукція певного заводу. У підсумку, на тендер виходять представники (дилери) одного і того ж заводу. При цьому ціни на продукцію у всіх учасників тендеру завищені. Формально закон не порушений, а держава переплачує.
За схожою схемою намагалися закупити 7 шкільних автобусів в Херсонській області. Однак за підсумком скарги в АМК його підсумки поки що призупинено, йде розгляд справи.
Схожу ситуацію журналісти побачили і у Львівській області. "Львівські чиновники також вирішили заробити на дітях і підготували "спеціальне" технічне завдання на закупівлю 90 шкільних автобусів під одного з виробників. Враховуючи підсумки попередніх торгів, переплата за автобуси може становити від 9 млн грн до 32 млн грн. Тендерні торги відбудуться 23 серпня 2016 р", - повідомляє видання.