Остання популяція мамонтів на Землі вимерла близько 5600 років тому через дефіцит води. До такого висновку прийшли американські вчені, автори статті в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Основні групи мамонтів на території Євразії і Північної Америки вимерли близько 10 тисяч років тому, однак невеликі популяції ще кілька тисячоліть протрималися на островах Північного Льодовитого океану. Якщо на острові Врангеля вони жили ще чотири тисячі років тому, то доля тварин з острова Святого Павла (Берингове море) тривалий час залишалася невідомою.
Учені знали, що хоботні мешкали там як мінімум 6500 років тому. Зараз дослідники з США та Канади проаналізували донні відкладення з острова і датували фрагменти ДНК в них.
«Мамонти заходили в одне з озер на острові, ймовірно, випорожняючись туди, і так їх ДНК потрапляла у воду і осідала на дні», — відзначає співавтор статті Расселл Грем (Russell Graham).
Датування ДНК, а також спор грибів, що ростуть в екскрементах тварин, дозволила визначити термін вимирання мамонтів — 5600 років тому. Крім того, вчені з'ясували, що між 7850 і 5600 роками тому озеро стало більш солоним, мілководним і каламутним.
Тоді ж зростання рівня моря почало «об'їдати» острів, і води для тварин ставало все менше. Мамонти на острові почали товпитися навколо озера, об'їдаючи рослини, — що, у свою чергу, ще більше прискорило ерозію і обміління водойм. Вчені впевнені, що саме дефіцит прісної води (і спрага) призвела до остаточного вимирання тварин, яким на день потрібно було близько 100 літрів рідини.