Археологи, що ведуть розкопки поля битви римського періоду в Шотландії, відкрили раніше невідомий тип метальних снарядів: камінь для пращі, який в польоті видавав зловісний свист. Про відкриття повідомляється в журналі Current Archaeology, а коротко про нього розповідає Gizmodo.
На території Бернсуарк-Хілл (графство Дамфрисшир) вчені спочатку знайшли два типи снарядів — у формі жолудя й лимона. Потім археологи на чолі з Джоном Рейдом (John Reid) відкрили третій тип: довгастий, з отвором в середині.
Ці об'єкти поставили вчених у глухий кут. По-перше, створення отворів в той час було досить довгим і трудомістким процесом, а камені все одно після першої битви губилися. По-друге, такі снаряди мають меншу вагу і завдають менше шкоди противнику.
Спочатку Рейд вирішив, що в отвори заливався отрута, однак це було малоймовірно — камені не були призначені для проколювання шкіри. Через якийсь час брат Рейду, рибак згадав, що в його свинцевих грузилах присутні такі ж дірки — і тому вони свистять, падаючи в воду.
Вчені вирішили перевірити гіпотезу про залякування ворогів свистящими снарядами. Для цього вони почали запускати каміння з пращі. Снаряди з отворами справді видавали звук, який нагадує дзижчання оси. Під час атаки на супротивника летіли сотні таких каменів, і звук виходив страхітливим.
По всій видимості, ці знаряддя римляни використовували при штурмі пагорба Бернсуарк-Хілл під час кампанії Антоніна Пія у Шотландії на північ від Адріанова валу.
Снаряди з отворами — не єдиний приклад використання звуку для залякування супротивника.