​Дореформувалися: Поліцейських із зарплатнею в 4 тисячі зобов'язали ремонтувати биті Toyota Prius

Щоденний стрес, хронічна втома і високий ризик для життя - за невисоку зарплату, відсутність медичного страхування, та ремонт службового майна за свій рахунок. Це реальність, в якій на сьогоднішній день опинилися працівники нової поліції. Єдина реформа, якою пишалася і влада, і суспільство, перетворюється на суцільне розчарування. (Програма "Слідство. Інфо" за 12 липня 2017 року на телеканалі 24)

​Дореформувалися: Поліцейських із зарплатнею в 4 тисячі зобов'язали ремонтувати биті Toyota Prius

Запуск патрульної поліції став майже єдиною справжньою реформою після Революції Гідності. Набрані з нуля поліцейські і зовнішністю, і своєю оперативною роботою почали доводити, що створити в нашій країні європейський правоохоронний орган цілком можливо.

На думку Андрія Кобилинського, колишнього патрульного Києва, справжньої реформи в поліції не вийшло, а нова поліція - це всього лише ширма і красива картинка, що прикриває відсутність реформ в Україні. Андрій звільнився з лав патрульних навесні 2017-го.

За словами Кобилинського, з поліції йдуть через фізичне і нервове виснаження і брак часу на особисте життя. Типовий робочий день патрульного поліцейського - 12 годин, з дорогою на роботу і назад, видачею-здачею зброї та патрульного авто виходить 14-15 годин. Поліцейські відверто пишуть в соцмережах про перевтому. В 7 ранку вже треба бути на роботі, а додому після зміни - в 9 вечора. Свого маленького сина Андрій бачив тільки сплячим, дружині не мав ані часу, ані сил допомагати. Часто працювати доводилося і по вихідних.

За офіційною статистикою, в поліції на даний момент недобір становить 25%. А це 500 патрульних. Начальник київської поліції Юрій Зозуля підтверджує, що людей дійсно не вистачає. Тому на тих, хто залишився, навантаження збільшилося. Два роки тому вулиці столиці патрулювали 200 екіпажів, а тепер - лише 150. Але Зозуля стверджує, що звільнення відбуваються не через переробок.

Львів - це друге після Києва місто, де з'явилася нова поліція. Лілія Таранда, мати трьох дітей, півтора роки тому змінила сімейний бізнес на форму поліцейської.

Лілія спортсменка, добре стріляє і водить машину, тому вона незабаром стала заступником командира взводу з обслуговування доріг державного значення. Вона розповідає, що здоров'я не витримувало переробок. З її взводу, а це 42 патрульних, у 4-5 чоловік піднімався тиск. Лікарі ставили діагноз - синдром хронічної втоми. Але нещодавно Лілія звільнилася, тому що їй не вдавалося прогодувати трьох дітей на зарплату поліцейської. Сил на підробіток у неї не вистачало. Але багато патрульних підробляють у вільний від основної роботи час.

Хоч доходи поліцейських і не великі, їм ще доводиться розщедрюватися прямо на службі. Машини поліції не мають страхування КАСКО на випадок аварії, тому поліцейські ремонтують службові автомобілі за свої гроші. Один з керівників поліції Львова Андрій Богуш запевняє, що патрульні роблять ремонт службових авто зі своєї кишені добровільно. А в разі ДТП йде службове розслідування і відповідні санкції. А це - позбавлення премії, іноді багаторазове.

Українська патрульна поліція працює за північно-американською моделлю, навчають їх інструктори з Канади. Кен Тауер, інспектор поліції м. Калгарі (Канада) запевняє, що їх поліцейські ніколи не ремонтують авто за свої гроші, адже всі машини застраховані.

Але в Україні все інакше, тут придумали нову модель. За офіційною інформацією, пошкоджені "Пріуси" патрульних Дніпра мають ремонтуватися на офіційному автосервісі, в 8 км від патрульної поліції. Але насправді активісти знаходять "Пріуси", що чекають на ремонт, зовсім в інших місцях, на неофіційних гаражних СТО. Наприклад, на околиці Дніпра в приватному секторі - а це за 20 км від патрульної поліції - зафіксували три пошкоджених "Пріуса", що стоять за парканом приватного будинку. Представники поліції Дніпра відмовилися коментувати зафіксовані факти журналістам. Але надіслали письмове пояснення.

Володимир Алексєєв, екс-патрульний Дніпра, звільнився в квітні 2017 року. Він розповів, що всіх патрульних негласно попереджали, що якщо будуть якісь пошкодження авто, ремонт патрульні будуть робити за свій рахунок. Те ж саме стосується пошкоджень боді-камер, планшетів та іншої державної власності. А якщо поліцейський відмовляється ремонтувати зі своєї кишені, з нього знімають всю премію. А це половина зарплати.

Наприклад, зарплата у патрульного Дніпра - 4000 грн, плюс стільки ж премія, і в сумі виходить 8000 грн. У Києві зарплата разом з премією - 10 000 грн. Але існує механізм зняття премій. Тобто, в кінці місяця керівництво може позбавити патрульного премії, залишивши лише зарплату в 4000 грн. І людина, що залежить від начальства, змушена лагодити "Пріус" за свій рахунок і виконувати будь-які інші установки.

Про зняття премій патрульні Дніпра відмовляються говорити з журналістами, а їх начальство запевняє, що це крайня міра, і вони намагаються не карати патрульних позбавленням премії.

В Одесі теж відчувають розчарування в новій поліції, як одесити, так і самі патрульні. Один з них розповів, що депреміювання - це часта практика. Відбувається за законом сполучених судин: якщо не позбавити премії одних - її не отримають інші. Тому щоб не було конфліктів в колективі, розповідає патрульний, який побажав залишитися невідомим, коли ніхто не проштрафився і не було з кого зняти премію, він свою премію просто не отримав.

Журналісти вивчили закриті чати поліцейських, де вони обговорюють щоденну рутину. Виявляється, головний показник успішності підрозділа - кількість складених адмінпротоколів. Щоб отримати премію, треба їх оформити як можна більше. Як при старій міліції, коли бюрократична статистика важливіше реальної боротьби зі злочинністю.

Українські патрульні, які ризикують своїм здоров'ям і життям на роботі, не мають медичної страховки. І якщо щось трапляється з поліцейським, то його товариші по службі, патрульні, «скидаються» на лікування потерпілому, хто скільки може.

Незважаючи на величезні кошти, які пішли на реформу в поліції, стає зрозуміло, що і ця реформа провалилася. Єдино, чого вдалося досягти - це зникнення системного хабарництва, яке було серед співробітників ДАІ. Але чи надовго? Якщо зарплати залишаться на такому рівні, патрульним все складніше буде втриматися від хабара.

У Північній Америці бажаючі працювати в поліції стоять в черзі по два роки і проходять суворий відбір. Але зате потім отримують контракт на 30 років, гідну зарплату, при якій не бажають ризикувати заради дрібного хабара. За хабар не тільки позбавляють роботи, а й відправляють до в'язниці на 10-15 років.

Останнім часом на роботу українських патрульних надходить все більше і більше скарг, чекати їх прибуття на виклик доводиться все довше і довше. Іноді на виклик патруль і зовсім не приїжджає. Крім того, збільшується число копів, які звільняються. Чому так відбувається, і що буде далі з патрульної поліцією, якщо нічого не зміниться?

Програма "Слідство. Інфо" за 12 липня 2017 року на телеканалі 24

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення