Крим перетворився на гетто. Директор ялтинського зоопарку розповів, що Росія зробила з його бізнесом і життям

 Новое Время

Власник зоопарку Казка і унікального парку левів Тайган у Криму радів, коли до Криму прийшли "свої". Тепер "свої" завели на нього кримінальні справи і намагаються відібрати бізнес

Крим перетворився на гетто. Директор ялтинського зоопарку розповів, що Росія зробила з його бізнесом і життям

Олег Зубков – відомий кримський підприємець і власник зоопарку Казка в Ялті та парку левів Тайган у Білогорську. Його шлях у політиці досить звивистий: у 2004-му він підтримував Помаранчеву революцію, у 2006-му пройшов у Верховну Раду Криму від Блоку Юлії Тимошенко. Пізніше Тимошенко, яка саме була прем'єром, подарувала Ялтинському зоопарку відому білу тигрицю на прізвисько Тигрюля.

Вже в 2012 Зубков вступив у Партію Регіонів, а в 2014-му, коли Росія проводила так званий референдум в Криму, активно підтримував процес анексії півострова. У серпні балотувався на виборах в "Держраду" Криму, але самопроголошена влада зняла його з реєстрації.

Сьогодні Зубкова наздогнала низка неприємностей. На початку грудня в його зоопарку померли всі троє бенгальських тигренят від тієї самої Тигрюлі, а кримська прокуратура "шиє" Зубкову кримінальні справи. Під тиском кримський бізнесмен прийняв рішення закрити свої парки до того часу, поки нинішня влада його не почує.

В інтерв'ю НВ Зубков розповів про свої конфлікти з кримським прокурором Наталією Поклонською, труднощі, з якими стикаються бізнесмени після відключення електрики в Криму, і пояснив, чому сильно розчарувався в самопроголошеному кримському уряді, якому був готовий віддати серце і душу.

- Чому ви прийняли рішення закрити парк Тайган і Ялтинський зоопарк?

- Я закрив їх через спроби рейдерських атак на мої парки.

Перша спроба відбулася в травні 2015 року. Це була безпрецедентна акція по усиплянню мавп під приводом анонімки на туберкульоз. Ініціювала цю атаку особисто Поклонська. Два місяці довелося доводити, що ніякої атаки немає. Вся країна здригнулася від кадрів, коли всі побачили це приспання. По телевізору показали кадри, де тварини перебували практично в стані клінічної смерті від непрофесіоналізму ялтинських ветеринарів.

Потім була історія з блукаючими генераторами, які то дали, то забирали в період блекаут [відключення світла на півострові]. Дали тільки в Тайган на кілька днів, а в Казку – не дали, коли там у нас вийшов з ладу генератор. І прокурор Поклонська, і глава республіки [самопроголошений голова Криму Сергій Аксьонов] заявили, що я приватний підприємець і повинен сам піклуватися про своїх тварин, що вони піклуються про дітей, і що якщо треба буде вибирати між дітьми і левенятами, то він вибере дітей. І що я негайно повинен повернути генератори, інакше це сприймуть як крадіжку державного майна.

На жаль, це мало продовження.

6 грудня єдиний генератор з парку левів вивезли. Парк у пітьмі з двома тисячами тварин і птахів. Ми зняли відео, відправили в Москву, воно дуже швидко дійшло до міністра енергетики РФ, і цілий міністр займався поверненням генератора.

Його повернули, а, до того ж, привезли в дві години ночі генератор в Казку. Але Казка [на той час] вже шість днів була без світла.

За цей час дуже багато порушилося в системі життєзабезпечення. Тому що ми не могли купити генератор і привезти його в Крим.

- Чому?

- Всі генератори такої потужності давно були розібрані і в Криму, і в Краснодарському краї, у Ростовській, і в інших сусідніх областях [Росії]. Полагодити свій ми не можемо, тому що запчастини на китайський генератор потрібно десь замовляти, а це все дуже довго.

За цей час у нас померли тигренята. На той момент – два, третій помер 10 числа. Вони були повністю на штучному – мати від них відмовилася. Вони знаходились на вигодовуванні в стерильних умовах з теплими підлогами, лампами підігріву. Але вони були з вродженою патологією, на жаль, ця патологія прийшла в дію. Один за одним, спочатку найслабший, потім – середній, померли. І померли вони в період блекаут – до цього тигренята два місяці жили, і співробітники їх виходжували.

Оскільки це сталося в період блекаут, ми це пов'язали з порушенням теплового режиму у тигренят.

Прокурор Криму на це, намагаючись врятувати свою підмоклу репутацію, заявила привселюдно, що володіє результатами експертиз або досліджень, що тигренята померли від якоїсь там палички. Висновок був такий – їх отруїли. І отруїв, природно, директор, який робить на цьому піар, як вона сказала. Ці звинувачення ганьблять статус генпрокурора.

- Як спливли кримінальні справи, в яких вас звинувачують?

- Вона пішла далі і стала афішувати кримінальні справи, які нею ж і були сфабриковані. Про побиття охоронця – ще суд не відбувся, а вона вже заявила, що на три роки посадить мене, ще дебати не починалися по справі, а вона заявила, що дебати закінчені і вина встановлена. Я вважаю, що це тиск на суд і слідство.

Прокурора Поклонську понесло далі і в своїх висновках вона стала анонсувати нові кримінальні справи, про які я ще й не знаю.

Наприклад, що 14 червня на території Тайган гуляв з бабусею і мамою чотирирічний хлопчик. Бабуся і мама його залишили одного, самі пішли фотографуватися десь на лавках у кафе. Дитина за 150-200 м гуляла одна, розгойдала ліхтар декоративний, з нього відклеїлася частина кам'яна, впала на ніжку і відбила йому мізинець. Слідство з цієї справи, загалом-то, тільки одне – супроводжуючі дорослі, перебуваючи на об'єкті підвищеної небезпеки, якими є зоопарки та парки з тваринами, залишили без нагляду малюка, чому і стався інцидент. Поклонська ж анонсувала, що вона доб'ється покарання за цей злочин і так далі.

Вбачаючи цю несправедливість і брехню, що ллється з вуст прокурора, те, що йде якийсь бандитський наїзд, що з новою владою у мене не виходить розвитку нових проектів, а існуючі зазнають необґрунтованих нападок, я вирішив закрити парки.

- З якими умовами і до якого часу?

- Я просто буду чекати пертурбацій в кримському уряді, поки туди прийдуть адекватні, нормальні люди, які будуть працювати в інтересах Криму і не будуть допускати того, що сталося з моїми парками. Розумію, що не можу дочекатися цього ніколи. Вони там – герої революції, їм дано карт-бланш, але кредит довіри колись закінчується. Я не можу продовжувати працювати. Мене обкладають якимись міфічними штрафами, зносять усе, що можна знести, закривають кафе, готелі, вхід в парк Тайган. За те, що встановив літери – 1 млн 100 тис. рублів штрафу.

За те, що завіз з Європи тварин – я ввозив за дозволами, виданими ще в часи України, за 5 днів до декларування товарів російською митницею, мене впустили. А сьогодні, через майже десять місяців, мені прийшов рахунок на 1 млн 350 тис. рублів – заплатити мито, а заодно, пеню і штрафи. За те, що з Європи в Крим, який вони вважають..., віддали тварин згідно з укладеними контрактами. Я не можу чотири місяці розмитнити два контейнера, отриманих з Китаю через Україну.

- Якщо ви не дочекаєтеся зміни уряду, що тоді?

- Утримувати такі парки – дуже дороге задоволення. Закрити їх на новорічні свята, коли в Криму будуть десятки тисяч гостей – це великі збитки для мене. Сьогодні я змушений витрачати ті гроші, які були призначені для розвитку нових проектів.

Потім мені доведеться просто виїхати з Криму, закрити свої парки, тому що, якщо цим героям Крим відданий навіки, мені з ними не по дорозі. Якщо я не потрібен Криму, Росії, я поїду в іншу країну, у мене вже є шість пропозицій. Побудую менший парк, можливо, але буду займатися улюбленою справою і буду сплачувати податки тій країні, яка дасть можливість цим займатися. І буду впевнений у завтрашньому дні. Тут я не впевнений.

- Куди ж у такому разі подінете тварин? Заберете з собою?

- Це важке питання. Навряд чи мені дадуть їх звідси вивезти. Але повірте, ці парки без мене тут ніколи не будуть успішними. Немає досвіду рентабельних, прибуткових зоопарків в Росії. Це я спробував зробити модель, і вона у мене працює, я живу у своїх парках, тут працює моя сім'я. Тут все оптимізовано. Я сам поєдную шість посад, і мої родичі працюють. Цього не буде в державних зоопарках. Парк стане збитковим миттєво і ніколи не буде таким привабливим.

- Які збитки ви зараз терпите від того, що парки закриті?

- Для годування парку Тайган кожен день потрібно більше 2,5 тонн різних кормів: овочів, фруктів, сіна і так далі. І 550 кілограм м'яса, щоб нагодувати армію в сім десятків львів, сорок тигрів, а ще – ягуари, пуми і так далі. Ми несемо збитки: ми платимо податки, зарплати, комунальну та орендну плату. Територія парку – 32 га, і тут близько тисячі тварин і птахів, яких потрібно годувати і обслуговувати. Я сьогодні відмовляю туристичним групам, які приїжджають на автобусі, і кажу, що парк закритий. Вони змінюють туристичні потоки, їдуть кудись ще.

Це дуже погано. Це щоденні збитки. Я побудував свої парки при Україні. Так, були теж проблеми, теж боровся з владою, але, коли справа доходила до керівництва регіону, все вирішувалося на користь зоопарку, кримчан і на користь здорового глузду. Сьогодні цим не пахне. Таке враження, що Крим відданий на відкуп горе-революціонерам, які випадково опинилися в тих революційних подіях.

І мені, Олегу Зубкову, який чекав возз'єднання Криму з Росією як чогось незвичайного і готовий був серце і душу за це віддати, дуже шкода, що я страждаю від місцевої кримської влади.

В кошмарному сні б не приснилося.Знаєте, є такий анекдот. Мюллер, чи що, прокинувся там, прибігає до Бормана і каже: "Слухайте, Мюллер, мені приснився жахливий сон. Що Великою Німеччиною керує баба в спідниці, а Америкою – негр, а Росія з Україною воює!". Та ну вас, присниться ж таке. Так от мені б таке ніколи в жахливому сні і не приснилося.

При Україні мої проекти, старі і нові, були комусь потрібні, проводилися наради уряду і робилося оформлення документації. А коли прийшли наші (як мені здавалося), коли прийшла Росія, мої проекти просто паралізовані.

- Наскільки подорожчало утримання тварин у зоопарку після того, як у Крим прийшла Росія?

- В Україні воно коштувало в рази дешевше. Зараз все в чотири рази дорожче, ніж було при Україні. Як мінімум. Для мене вбивча стаття – це м'ясо. По сіну нормально, по іншим продуктам теж щось якось. А м'ясо – це розстрільна стаття, його фізично просто немає. Виробники м'ясної продукції просто вимирають, всі були зав'язані на українських теренах в Херсонській, Миколаївській, Запорізькій областях, де великі комплекси. Коли везли хороше м'ясо в Крим, кілька тонн кожна машина захоплювала для моїх парків.

Сьогодні ця проблема – дуже велика. Я таку колекцію на внутрішніх резервах не можу прогодувати. Так, ми намагаємося там щось розводити, у нас є ферма. У Краснодарському краї після чуми свиней на три чверті вибито все поголів'я, у них у самих немає у повному достатку цього м'яса. Це означає, що потрібно їхати в інші регіони Росії по платних дорогах і видирати це м'ясо десь. Це велика проблема, вона практична. Її не можна забалакати.

Але все більше я дивлюся на дорогу через пором, а для мене це вбивча дорога, там постійно побори цієї місцевої алкооборони, самооборони. Крим перетворився на гетто. Сьогодні неможливо в одну сторону виїхати, не показавши кілька разів паспорт, заплатити великі гроші за транспортування машини, вистояти черги з цією машиною. А якщо ви потрапили взимку в шторм, то можете там два тижні стояти з цією машиною.

- Як Крим переживає відключення електрики?

- Коли вимкнула Україна, два мільйони кримчан залишилися без світла. Разом з садками, школами, зоопарками та всім іншим. І виявилося, що половина поставлених генераторів – розкрадена, а друга половина просто розламана стоїть, не встановлена.

"Рятуй, велика Росія", "Так, ми потерпимо, ми переживемо".

Так це що? 37-й рік, що ми переживемо? Або 46-й? 2015 на дворі! Було рік і вісім місяців. І нормальний керівник, який взяв на себе відповідальність за життєзабезпечення Криму, мав десять разів навчання провести по відключенню цих чотирьох ліній і роботі Криму на власних або привезених генераціях.А він сьогодні заявляє, що, коли Україна дає якусь нитку, не треба нам, мовляв, ваше електрика. Хіба це розумний керівник? Йому не потрібно, тому що у нього в будинку тепло. А про дітей, яких не можуть покупати і їсти їм приготувати, про старих, для яких телевізор і обігрівач – єдиний порятунок у холодній квартирі на п'ятому поверсі, він про них подумав? Ця непоміркованість заяв – постійна. На кожному кроці.

- Які сфери бізнесу постраждали найбільше?

- По-перше, курортні галузі. Санаторії змушені були закритися.- Моя теща відпочивала в санаторії. Але що таке, якщо ви заплатили 3,5 тисячі рублів за послуги та з двох тижнів одну пролежали в темній палаті, не могли скористатися послугами, коли дітей евакуювали з санаторіїв і так далі.

Санаторна галузь втратила, готельний бізнес втратив, ресторанний бізнес втратив. Магазини отримали всі прострочені продукти – поки ці генератори, все це, строки зберігання порушені. Тільки в Ашані 30 тонн продукції пропало і списано.

Школи закрили, виробництва закриті. Втрати від блекауту – величезні. Навряд чи вони колись будуть опубліковані. Але я, як людина, яка ходить по землі, господарник, прекрасно розумію, що ці втрати обчислюються мільярдами рублів тут, але ніхто за це не відповість.

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення