Черговий фейк розгулює в соцмережах та месенджерах українців. "Нова афера", "інформація від поліції" – так розпочинаються повідомлення із закликом берегтися від аферистів. Далі у тексті йдеться, що невідомі телефонують і просять натиснути цифру "1", якщо ви зробили щеплення. Після того, як ви це зробите, телефон одразу блокують і зламують. Крім того, "доброзичливці" одразу ж нагадують у повідомленні, що в багатьох до телефону прив’язані банківські картки. Тож варто бути обережними та поділитися цією інформацією з рідними та у групових чатах. І додають, що "уже є випадки за цією схемою".
Чимало людей підхопили це вірусне повідомлення і тепер неперевірену інформацію масово поширюють у вайбер-чатах.
"По той бік новин" наголошує, що це черговий фейк, який прийшов в Україну з Росії, а до того облетів ще кілька країн:
"Цей фейк активно поширювали в РФ в середині минулого місяця, а у квітні та травні - у Індії. Жодного дзвінка із блокуванням телефона не було зафіксовано в жодній країні, як не було і жодної заяви в правоохоронні органи. Ніхто не може заблокувати ваш телефон дистанційно, якщо ви не встановили перед цим якийсь зловмисний додаток".
Зловмисник не має доступу до вашого смартфона під час дзвінка, що б ви не натискали, пояснили у компанії одного з мобільних операторів. Такий доступ може бути, якщо ви, наприклад, завантажите відповідну програму, чи відкриєте файл, наприклад, з вірусом, який може надійти через месенджер.
"Для того, щоб заблокувати телефон, потрібно провести низку дій на самому телефоні. Кожен телефон і оператор мобільного зв’язку має протоколи захисту, що унеможливлює спосіб заблокувати телефон через дзвінок. Якби все було так легко, то цей спосіб масово використовували б бізнес-конкуренти", - пояснив IT-фахівець Влад Грознов.

Коментар поліції
Регіональні ЗМІ повідомляють, що у місцевих райуправліннях поліції не підтверджують, що до них зверталися ошукані шахраями громадяни. Також офіційно спростовують, що поліція повідомляла інформацію про шахрайську схему, яка здійснюється зловмисниками у телефонному режимі.
Наприклад, у Хмельницькому районі подібних звернень від людей не було. Це сайту "Є" підтвердила старша інспекторка з комунікації Хмельницького районного управління поліції Людмила Берестовська. У коментарі 0312.ua речниця ГУНП у Закарпатській області Ганна Дан повідомила, що звернень від краян про подібні випадки шахрайства до правоохоронців не надходило. Це свідчить, що поліція ніякої інформації не повідомляла.