Злочинці освоїли соцмережі: як не стати жертвою крадіжки або вбивства через спілкування в інтернеті

 СЕГОДНЯ

Мобільні телефони та комп'ютери не тільки спрощують життя – вони ще й дозволяють шахраям зламувати рахунки і красти віртуальні особистості господарів.

Безкоштовне спілкування і інформація в інтернеті насправді зовсім не безкоштовна – користувачі розплачуються за неї своєю особистістю. Пошукові системи і соцмережі збирають інформацію, а потім розігрують її на аукціонах між продавцями товарів і послуг. Саме тому якщо ви, наприклад, вирішили купити в мережі сковорідку, реклама кухонних товарів ще кілька тижнів буде "ганятися" за вами по всіх сайтах. "Набагато дешевше і швидше продати сковорідку людині, яка її шукала, ніж лупити рекламою відразу на всіх", – розповідає експерт з інтернет-маркетингу Владислав Важинський.

Так що, коли ми сидимо на більшості сайтів, ми не користувачі, а товар. За підрахунками фінансистів, персональні дані підписників Facebook продають приблизно за 12 доларів. І це не крадіжка: умови описані в документі, з яким просять погодитися при реєстрації.

Деякі служби таксі користуються програмами, які фільтрують людей в соцмережах за віком, місцем проживання, наявності номера телефону на сторінці. Так вони знаходять цільову аудиторію і горе-таксистам залишається заплатити менше 200 гривень, щоб розіслати SMS тисячі осіб.

"Юридично вони не несуть ніякої відповідальності, тому що користувач сам дозволив використовувати його персональні дані", – зазначає психотерапевт, експерт з кібербезпеки Наталія Бугайова.

Але спам – це найменша проблема. Значно гірше, коли користувачі потрапляють в бази даних шахраїв. Аферисти виманюють дані на сайтах-маскування – наприклад, з кумедними психологічними тестами.

"Ті, хто пропонують тести, насправді отримують доступ до персональних даних і таким чином можуть стежити: що робить людина, з ким вона спілкується. Навіть якщо сторінка в закритому доступі", – говорять експерти.

Ці бази потім продають на чорному ринку. Ними цікавляться ті, хто знає, як вирахувати банківські рахунки за допомогою інформації зі сторінок в соцмережах.

"ПІБ, як правило, зазначені. Дата народження теж. Видаючи себе за колишнього знайомого, який вас шукає, можна дізнатися реальне місце проживання", – попереджає експерт з інформаційної безпеки ДТЕК Енерго Сергій Косенко.

Фахівці радять не залишати персональні дані на підозрілих сайтах і поставити на свої сторінки закритий доступ, приймаючи в друзі тільки тих, з ким особисто знайомий.

Свого часу в Москві була затримана якась Юлія Печенова, яка через соцмережі знаходила своїх так званих "двійників". Її прозвали "вбивцею з "Однокласників". Печенова в інтернеті зав'язувала дружні відносини з максимально схожими на неї жінками. Потім вона приїжджала в гості, вбивала жертву, а по її паспорту продавала квартиру і зникала. Всього Печенова вбила шість осіб.

Експерти радять українцям по-мінімум розміщувати на сайтах персональні дані, не заповнювати анкети і по можливості не давати реальної інформації – наприклад, підписуватися нікнеймом або іншим прізвищем.

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення