Екстрадиція Дмитра Фірташа у США: що відомо про справу і що буде далі

 Канал 24

Верховний суд Австрії прийняв рішення про екстрадицію українського олігарха Дмитра Фірташа. Міністр юстиції Австрії Клеменс Яблонер його підтримав і дав дозвіл екстрадувати Фірташа до Сполучених Штатів Америки. Там на нього чекає звинувачення у хабарництві. Журналісти пригадали, що відомо про олігарха.

Екстрадиція Дмитра Фірташа у США: що відомо про справу і що буде далі

Хто такий Дмитро Фірташ

Український олігарх, бізнесмен і політик, співвласник скандального "Надра Банку", голова ради директорів міжнародної групи компаній Group DF.

У 2010-му фінансував президентську кампанію Віктора Януковича. Мав політичне протистояння з Юлією Тимошенко.

Після Революції Гідності, з березня 2014-го мешкає в австрійському Відні.

У листопаді 2015 планував повернутися в Україну. Але українська влада його не впустила. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що в разі повернення Фірташа затримає поліція через звернення міністерства юстиції США в Генпрокуратуру України.

Крім США, проти Дмитра Фірташа відкривали кримінальні справи у Таджикистані та Іспанії. Екстрадувати в Іспанію його австрійський суд відмовився – через недостатнє обґрунтування іспанців.

Що належить олігарху

Активи Group DF: в хімічній промисловості, виробництві титану, газовому та банківському секторах. Group DF працює в 11 країнах євразійського регіону.

Серед підприємств, що належать Фірташу:

  • "РосУкрЕнерго АГ";
  • ЗАТ СП "Таджик Азот";
  • холдинг OSTCHEM: ПАТ "Азот" (Черкаси); ПАТ "Концерн Стирол" (Горлівка); Сєвєродонецьке об'єднання "Азот"; ПАТ "Рівнеазот" (Рівне); ПАТ "УкрАгро НПК" (Україна), "Кримський титан" (Армянськ);
  • "Надра Банк" (визнаний неплатоспроможним у 2015);
  • "Правекс-Банк" (придбаний у 2014);
  • БЦ "Парус" та ТРЦ "Арена Сіті" у Києві (у співвласності);
  • Inter Media Group (канали "Інтер", "К1", "К2", "НТН", "Мега", "Ентер-Фільм", "Ентер-Музика", Zoom та "Піксель"), придбаний у 2013.

Чому Фірташа хочуть екстрадувати до США

Тому що США звинувачує його у корупції і хоче судити за це.

Фірташа заарештували в березні 2014 року у Відні. Проте випустили під заставу в 174 мільйони доларів. З того часу він оскаржує екстрадицію до США. Справа триває вже 4,5 роки.

У чому звинувачують олігарха

Федеральні прокурори Північного округу Іллінойсу стверджують, що Дмитро Фірташ допомагав у підкупі індійських чиновників, щоб отримати вигідну угоду про видобуток титану для Boeing.

Також Генеральний прокурор США Джефф Сешнс стверджував, що Фірташ діяв, як "прямий агент Кремля" у схемі зняття грошей з перепродажу природного газу між російською фірмою "Газпром" та Україною.

Що каже захист Фірташа

Адвокати олігарха наполягали, що суд США не має повноважень розглядати злочини в Індії. Проте американські судді вважають, що оскільки в справі задіяні інтереси американської компанії Boeing – це дає їм таку юрисдикцію.

Захист Фірташа переконує австрійське правосуддя, що справа – більше політична. Оскільки свого часу олігарх відмовився підтримувати Юлію Тимошенко на президентських виборах у 2014 році – американці на нього за це "образилися", і вирішили будь-що "спіймати цю рибу", за власним виразом Фірташа.

Сам фігурант справи переконує, що ніяких хабарів індійським чиновникам не давав.

Що йому загрожує

За законодавством США, ­звинуваченому у корупції Дмитрові Фірташу загрожує 50 років тюремного ув'язнення.

Що буде далі

Наразі питання екстрадиційного арешту Фірташа і подальшого його доправлення до Штатів вирішує Земельний суд Відня Австрія дала остаточний дозвіл на екстрадицію Фірташа до США.

Фірташ поки залишиться в Австрії. Його адвокати вже подали клопотання про відновлення судового розгляду справи про екстрадицію. Тому, поки суд не ухвалить рішення щодо цього клопотання, видачу Фірташа США відтерміновано.

загрузка...

Більше новин

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення