Україна живе в очікуванні введення надзвичайного стану через пандемію коронавірусу.
Україна живе в очікуванні введення надзвичайного стану через пандемію коронавірусу.
Що передбачає режим надзвичайної ситуації і чим він відрізняється від надзвичайного стану - про це дізнавайтеся у нашому матеріалі.
Це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях. Вводиться він при виникненні надзвичайних ситуацій не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян.
Як пояснює юрист-кримінолог Анна Маляр, "надзвичайний стан - це широке обмеження наших прав і свобод. Саме надзвичайний стан дає можливість владу укріплювати".
Надзвичайний стан запроваджується указом президента. Однак, він має бути затверджений Верховною Радою протягом двох днів з моменту звернення президента. Але за умов, що вимагають невідкладних заходів для врятування населення або недопущення загибелі людей, надзвичайний стан може бути введено без попередження.
"В Україні є законні підстави для запровадження надзвичайного стану. У нас є закон про правовий режим НС, і одна з умов є - пандемія. Тобто законні підстави для запровадження є",- каже Маляр.
Наразі режим надзвичайного стану ввели в багатьох країнах серед яких: Італія, Словаччина, Чехія, Ісландія, Естонія, Іспанія, Румунія, Сербія, Латвія, Болгарія, Швейцарія, Казахстан, США.
На відміну від надзвичайного стану, введення режиму надзвичайної ситуації не передбачає обмеження прав і свобод громадян. Режим надзвичайного стану може вводитися тільки указом президента України, який затверджується Верховною радою, а надзвичайної ситуації - на місцевому рівні.
Введення режиму надзвичайної ситуації має значення перш за все не для населення, а для органів державної влади. Вони повинні організувати регулярне сповіщення громадян про події, локалізувати проблему, допомагати потерпілим, при необхідності - організовувати евакуацію жителів і т. д.
Юрист Анна Маляр вважає, що ризик захоплення влади під час надзвичайного стану дуже високий.
"Зараз високий потенціал невдоволення суспільства. Щє тиждень-два карантину, і величезна кількість людей відчує це на собі. Грошей не вистачає, страхи, психологічна рівновага. Зараз новий уряд просто не встиг налагодити всі процеси, і взяти владу в свої руки. Крім того, економічна криза яка просто неменуча. Криза - це також підстава для того, щоб різні люди цим скористалися. Поки ми будемо читати новини про коронавірус, хтось скористається фінансовими махінаціями, хтось скористується тим, що будуть нові ніші в бізнесовому середовищі. Ризики є при введені надзвичайного стану, але потрібно тримати руку на пульсі",- каже Маляр.
Вона також зазначила, що Росія під час пандемії коронавірусу може завдати нового удару по Україні.
"Для Росії зараз хороший момент скористатися слабкістю України і зробити щє один удар, але ми маємо буду сильними, і вийти з цієї кризи щє сильнішими",- розповіла Маляр.
22.11.24 | 21:59
21.11.24 | 19:45
21.11.24 | 18:45
21.11.24 | 18:33
21.11.24 | 18:13
21.11.24 | 16:40
20.11.24 | 20:10