Масові вимирання в історії Землі вчені пояснили дефіцитом мінералів

 Lenta.ru

Нестача ключових мікроелементів в океанах планети є можливою причиною масових вимирань - глобальних катастроф в історії Землі, що супроводжувалися зникненням тисяч видів. Стаття з цією гіпотезою опублікована у New Scientist.

Масові вимирання в історії Землі вчені пояснили дефіцитом мінералів

В історії Землі відомі п'ять масових вимирань: ордовикско-силурійське, девонське, пермське, або велике, тріасове і крейда-палеогенове. Останнє погубило динозаврів. Такі великі вимирання зазвичай пояснюють катастрофами абиотического характеру: падінням чиксулубського метеорита, або потужними виверженнями вулканів.

Однак у трьох останніх, такої очевидної катастрофи немає.

Джон Лонг з австралійського університету Фліндерса звернув увагу, що періоди високої концентрації мікроелементів (цинку, міді, марганцю і селену) в морській воді збігаються з епохами високого біорізноманіття - кембрійських вибухом, наприклад. Більш того, дефіцит цих елементів збігається з масовими вимираннями. Так, вміст селену в морській воді падав (на два порядки в порівнянні з нинішнім рівнем) якраз в кінці ордовика, девону і тріасу. Селена ставало менше, ніж потрібно для виживання океанічної фауни, вважають вчені.

Залишається неясним, від чого залежить коливання вмісту мікроелементів в морській воді. Одна з теорій вказує на концентрацію кисню в атмосфері: чим більше цього, тим більше мінералів окислюється на суші і потім потрапляє в океан. Дефіцит кисню, відповідно, дає зворотні результати. Або ж головним чинником є тектонічна активність: чим більш інтенсивно зсуваються тектонічні плити, тим більше багатих мінералами відкладень потрапляє в океан, і навпаки.

Нову гіпотезу нелегко буде перевірити: зазвичай виснаження запасів селену починалося за кілька мільйонів років до масових вимирань. Точну хронологію цих катастрофічних подій вченим ще належить встановити.

загрузка...

Більше новин

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення