Нестача сну у ранньому віці призводить до ризику розвитку алкоголізму

Хто мало спить — той багато п'є. Учені розповіли про безсоння та алкоголізм

Нестача сну у ранньому віці призводить до ризику розвитку алкоголізму

Порушення сну та його дефіцит у ранньому віці призводять до збільшення вживання алкоголю в майбутньому та, відповідно, підвищують ризик розвитку алкоголізму. Такого висновку дійшли дослідники, провівши ряд експериментів над пацюками. Результати дослідження було опубліковано на авторитетному медичному ресурсі (PubMed), пише портал «Здорові люди».

Експеримент над пацюками

Дані свідчать, що дефіцит сну на ранніх стадіях розвитку, впливаючи на важливі процеси, такі як дозрівання центрів винагороди в головному мозку, може підвищити вразливість до вживання алкоголю та психоактивних речовин. Але механізми, задіяні у цьому, остаточно не зрозумілі.

Група вчених провела дослідження та вивчила вплив порушень сну у ранньому віці на споживання алкоголю у щурів-підлітків.

Самців щурів розділили на дві групи: контрольну та піддослідну, яку за допомогою спеціального апарату позбавляли сну по 6-8 годин на день протягом 14 днів від післяпологового дня. Цей період розвитку у щурів є стадії дитинства і раннього підліткового віку, які вважаються порівняними з віком людини 2-11 років.

Потім вчені оцінили у щурів тривожну та депресивну поведінку, а також споживання алкоголю з використанням парадигми вибору з двох пляшок: вода порівняно з 5% етанолом. Піддослідні щури демонстрували значну тривожну та депресивну поведінку порівняно з щурами з контрольної групи. При цьому вони споживали і більший обсяг алкоголю, частіше віддаючи перевагу етанолу звичайній воді. Отримані дані дозволили вченим дійти невтішного висновку, що позбавлення сну в ранньому віці збільшує споживання алкоголю у щурів-підлітків.

Наслідки дефіциту сну у підлітків

Зараз добре відомо, що сучасні діти та підлітки сплять менше, ніж діти попередніх поколінь. Підліткам, щоб забезпечити оптимальне здоров'я, необхідно спати по 8-10 годин на добу, але великі опитування показують, що більш ніж у 70% підлітків тривалість нічного сну менша за рекомендовану.

Надмірне використання електронних пристроїв, тривале використання екранного часу в нічний час, ранні заняття у школі та велике шкільне навантаження значною мірою сприяють скороченню тривалості сну у сучасної молоді. Передбачається, що зменшення часу нічного сну у будні дні та надлишок на вихідних, щоб компенсувати недосипання у будні, призводять до хронічного дефіциту сну чи «соціальної зміни часових поясів».

Є безліч досліджень про вплив хронічної нестачі сну на реакцію на стрес, настрій, тривогу та когнітивні функції. Останнім часом недостатній сон у підлітків та молодих людей асоційований із ризикованою поведінкою та вживанням психоактивних речовин, включаючи алкоголь, цигарки та навіть легкі наркотики.

Дефіцит сну, особливо у підлітків, негативно впливає на нормальну поведінку, емоції та увагу. Це здається логічним, оскільки підлітковий вік є чутливим періодом розвитку і часто дуже сприйнятливий до тривоги та депресії, а також до ризикованої поведінки, такої як вживання психоактивних речовин та зловживання ними. На жаль, поширеність вживання психоактивних речовин серед підлітків у всьому світі різко зросла, особливо за останні три десятиліття. Алкоголь є одним із найчастіше вживаних підлітками речовин.

Фаза підліткового віку характеризується посиленням поведінки, спрямованої на пошук винагороди. Мозок зазнає значних змін у розвитку нервової системи, що відбуваються між фазою дитинства та періодом молодої дорослості, які тривають до 25 років.

Дослідження на людях і тваринах показали, що траєкторії розвитку лімбічних систем винагороди розрізняються в порівнянні з низхідними системами префронтального контролю в підлітковому віці, причому лімбічні системи розвиваються раніше, ніж області префронтального контролю. Згідно з цією моделлю, в емоційно значущих ситуаціях лімбічна система домінує над префронтальними системами контролю, тим самим збільшуючи участь у ризикованій поведінці у підлітковому віці.

Все більше даних свідчить про те, що поганий сон може перебільшувати нормативний дисбаланс дозрівання між системами афективного та когнітивного контролю, що призводить до ризикованішої поведінки у підлітків, включаючи вживання психоактивних речовин. Однак основні механізми, що забезпечують таку поведінку, остаточно не вивчені. Таким чином, вивчення нейробіологічних основ, які можуть пов'язувати позбавлення сну та вживання психоактивних речовин у підлітковому віці, матиме вирішальне значення для вжиття відповідних заходів.

Якщо повернутись до дослідження на щурах, то вчені припустили, що позбавлення сну в ранньому віці посилює поведінку пошуку винагороди, про що свідчить підвищене добровільне споживання алкоголю.

Це дослідження формує передумову для майбутніх наукових досліджень, спрямованих на вивчення структурних та функціональних детермінант центрів винагороди мозку, які можуть виявити біохімічні тригери, що пов'язують позбавлення сну в ранньому віці з поведінкою, спрямованою на пошук винагороди, та підвищеним споживанням алкоголю у підлітків.

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення