"Після трьох місяців карантину рятувати буде вже нічого": економіст про наслідки для України

 Апостроф

Введений в березні карантин у зв'язку з пандемією коронавірусу посилено. Експерт інституту Growford Олексій Кущ розповів, як нові обмеження позначаться на економіці країни та скільки протримаються населення і бізнес в умовах карантину. На його думку, два тижні карантину вже завдали економіці величезних збитків, а через три місяці обмежень щось рятувати вже не буде сенсу.

"Після трьох місяців карантину рятувати буде вже нічого": економіст про наслідки для України

Як перші обмеження, викликані поширенням коронавірусу, вплинуть на стан української економіки?

На економіку країни карантин, за великим рахунком, вже спричинив шоковий ефект. Зараз, що називається, можна "розширити та поглибити", але це вже - як мертвому припарки. Уже стався шок скорочення платоспроможного попиту, люди купують найнеобхідніше, економлять гроші, а у багатьох гроші закінчуються.

Основний удар припав на сектор послуг, торгівлю, пасажирські перевезення, туризму, бізнес відчуває величезні логістичні проблеми, на зовнішніх ринках падають ціни на сировинні товари. Тобто, за великим рахунком, повний букет ми вже отримали.

Скільки вітчизняна економіка протримається в умовах карантину?

За один місяць карантину ми втрачаємо приблизно 120 мільярдів гривень ВВП і приблизно 250 мільярдів гривень у вигляді вартості товарів і послуг. В середньому, ми втрачаємо 30-40% місячного ВВП, а, якщо перерахувати в річних темпах, то за один місяць втрати становлять 2%. Тобто за два місяці карантину в річному вимірі виходить падання на 4%. Ми пішли в мінус, і зрозуміло, що в 2020 році ВВП у нас впаде.

Також до 40% в місяць виросте відхилення від планових показників виконання бюджету. Природно, бюджет секвестують. І, якщо брати той бюджет, який був прийнятий на 2020 рік, то за доходами від може бути не виконаний на 40-50%. Це вже - розвал бюджетної системи.

Те, що зараз Національний банк України одноразовим платежем перерахував до бюджету 42 мільярди гривень свого прибутку, говорить про те, що це вже - останнє. Є ще 2 мільярди доларів від виграшу "Нафтогазу" в Стокгольмському арбітражі, і, якщо їх продати, то залишиться або на колінах просити кредит МВФ, або включати друкарський верстат.

Тому основний дискурс повинен вестися про те, як реанімувати економіку. Які реанімаційні заходи, яка реанімаційна бригада буде працювати. Може це будуть не реаніматори, а гробокопачі.

Коли, з точки зору економіки, потрібно скасовувати карантин або, хоча б, його суттєво послабити?

Якщо розглядати мобілізаційні можливості нашої економіки, то це - один місяць. Хоча зрозуміло, що карантин буде, щонайменше, два місяці. Протягом місяця населення і бізнес тримаються за рахунок внутрішніх резервів і, якби карантин через місяць закінчився, падіння нашого ВВП виглядало б як вирізаний шматок торта. І після цього економіка дуже швидко відновилася б.

Якщо карантин триватиме два місяці, то вже відбудуться глибокі структурні зміни. Населення продає бабусині кільця, а бізнес - свої активи. Відповідно, після виходу з кризи такого формату, вирізаного шматка торта вже не буде - торт буде розчавлений.

Ну, а після трьох місяців карантину особливо і рятувати буде нічого. Тоді доведеться будувати щось абсолютно нове.

Автор Віктор Авдєєнко

загрузка...

Більше новин

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення