В Україні посилили відповідальність за кермування у нетверезому стані. Але чи достатньо? За те, що виробляють на дорогах українські водії, за кордоном передбачено позбавлення волі і навіть смертна кара.
Велика кількість ДТП в Україні, у яких гинуть і травмуються люди, стається через кермування у нетверезому стані. Статистика за перше півріччя цього року у порівнянні з таким самим періодом минулого року є навтішною: кількість ДТП, в яких травмувалися люди, зросла майже на 28%. За 6 місяців сталося 12 тисяч ДТП, в результаті яких 1417 громадян загинули, а травмовано понад 15 тисяч осіб.
Їзда під оковитою – друга в Україні причина смертельних аварій. Перша – свідоме порушення правил дорожнього руху. Парламентарі підвищили штрафи за кермування автомобілем у нетверезому стані, але коли вони почнуть діяти - поки не відомо. Адже закон вступає в силу наступного дня після його опублікування в урядових ЗМІ. Але для цього його спочатку повинен підписати спікер Верховної Ради і передати на підпис президенту. В середньому на це може знадобитися близько 20 днів, і закон може запрацювати вже до кінця липня.
«Вивчивши статистику за 2015 рік, побачив, що було складено близько 91 тисячі 100 протоколів за керування в нетверезому стані. Це жахлива цифра. Ми прийшли до висновку, що потрібно зробити неможливим навіть уявлення того, що людина, вживаючи алкоголь, може поєднувати одночасно керування транспортним засобом», - сказав «Надзвичайним новинам» народний депутат Андрій Тетерук, автор законопроекту.
За новим законом, кермувальника, який попався вперше у нетверезому стані, змусять заплатити 10 тисяч 200 гривень і позбавлять водійських прав на рік. Вдруге за таке порушення доведеться викласти понад 20 тисяч і не сідати за кермо три роки. А якщо водій попадеться п’яним втретє упродовж року - штраф сягне 40 тисяч, а з правами доведеться попрощатися аж на 10 років.
У порівнянні з законодавством деяких інших країн такі міри здаються навіть м’якими. Адже за те, що виробляють на дорогах українські водії, за кордоном передбачено навіть позбавлення волі і смертна кара. На сайті голови держави зареєстрована електронна петиція щодо встановлення кримінальної, а не адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння. Втім, вона набирає дуже мало голосів. За умови, якби документ набрав 25 тисяч голосів, президент мав би розглянути це звернення.
За кордоном сума штрафу залежить від того, скільки водій випив оковитої. Чим вище проміле алкоголю – тим більше доведеться платити. Приміром, у Німеччині якщо у крові водія міститься від 0,3 до 1,0 проміле алкоголю, він може відбутися лише штрафом у розмірі 500-700 євро. Якщо ж вміст алкоголю перевищує 1 проміле, водій позбудеться не тільки прав на 5 років, а й свободи.
Якщо водій у Італії буде помічений п’яним за кермом, а в його крові міститиметься від 0,8 до 1,5 проміле алкоголю, він буде змушений заплатити від 800 до 3200 євро. Окрім цього, кермувальник буде позбавлений водійських прав на строк від 6 до 12 місяців, а також є імовірність, що позбудеться на півроку і волі. Якщо ж рівень алкоголю вищий, ніж 1,5 проміле, водій сяде за ґрати на термін до двох років, заплатить штраф у розмірі до 6 тисяч євро, а також позбудеться прав на 2 роки.
У Китаї водія, який сідає за кермо напідпитку і позбавляє життя людину, чекає публічна смертна кара, за якою спостерігають навіть діти. На засуджених за такий злочин чекає страшний вирок: розстріл або смертельна ін’єкція. Приреченому на смерть вводять або анестетик, який починає діяти вже за 10-20 секунд, або ж цианістий калій, який вбиває за 1-2 хвилини. Також у Китаї існувала практика, коли голови страчених вішали на світлофорах, аби показати водіям, що буде з ними, якщо вони сядуть за кермо в нетверезому стані.
За кермо «під мухою» полюбляють сідати не тільки звичайні українці, а й чиновники. Але дуже часто завдяки хабарям можновладців експертиза на алкоголь виявляється негативною. Справу закривають за відсутності складу злочину, а винним у ДТП взагалі стає сам постраждалий.
У червні нинішнього року на Прикарпатті священик отець Тихон Кривецький на джипі збив гурт людей і втік з місця ДТП. Внаслідок аварії загинула 33-річна Світлана Семіонел. Водій стверджував, що п’яним не був, а втік з місця події, бо злякався. Проте односельці провели власне розслідування. Зокрема, працівники ресторану, в якому перед аварією відпочивав священик, підтвердили, що він вживав спиртне. Наразі винуватцю аварії обрано запобіжний захід – тримання під вартою строком два місяці.
Трагічним видався день 4 червня цього року для жителів Василькова. Тоді водій ВАЗа протаранив рекламну конструкцію, після чого збив двох дівчаток - 10-річну Діану і 12-річну Анастасію. Одна дитина померла на місці, іншу у важкому стані госпіталізували до реанімації. Однак зусилля медиків виявилися марними - дитина померла. За словами свідків, винуватець ДТП їхав зі швидкістю близько 140 км/год. Як пізніше показала експертиза, у крові 25-річного Максима Сівовни рівень алкоголю становив 1,8 проміле, а це майже ціла пляшка горілки. За фатальним збігом обставин, Максим навчався в тій самій школі, що і загиблі дівчатка, і навіть жив за кілька вулиць від них. Тепер йому загрожує від 7 до 12 років позбавлення волі.
П’яний помічник судді Київського окружного адміністравтивного суду Борис Кириченко забрав життя 18-річного Андрія Юзюка. 26 травня 2013 року близько 23:30 на проспекті Григоренка у Києві «Audi» чиновника вилетіла на тротуар. Експертиза у його крові виявила майже 2 проміле алкоголю. Суд дав Кириченку 8 років позбавлення волі та зобов’язав виплатити півмільйона гривень моральної компенсації родині загиблого.
У січні 2013 року на Запоріжжі «Lexus», яким кермував п’яний майор міліції, протаранив старенький «Запорожець», що стояв на узбіччі. Внаслідок аварії загинула 21-річна дівчина. У день своєї загибелі вона дізналася, що вагітна. А винуватець ДТП, який на той момент перебував під мухою, оцінив життя загиблої у 10 тисяч доларів. Таку суму він пропонував родині Катерини в обмін на відсутність притензій до нього.
У серпні 2012 на Луганщині 32-річний голова села, будучи напідпитку, наїхав на трьох молодих людей, двоє з яких померли. Молодь поверталася із дискотеки, як раптом автомобіль «Volkswagen» вилетів на них із зустрічної смуги. Замість того, аби допомогти потерпілим, чиновник викинув закривавлені тіла людей в кювет, прикривши їх гілками дерев, де їх спіткала мученицька смерть. Хлопця і дівчину ховали в одній труні і в весільному вбранні. Восени вони планували одружитися.
На столичному мосту Патона взимку 2007 року водій на шаленій швидкості наїхав на двох ДАІшників та водія евакуатора. Останній від отриманих травм помер у лікарні, а двоє чоловіків – на місці. Винуватцю, який спричинив ДТП у стані алкогольного сп’яніння, суд дав 10 років тюрми, однак відсидів він лише 3,5 роки. Його відпустили, бо відзначився засуджений начебто хорошою поведінкою в колонії. Більше того, водій, який позбавив життя трьох людей, повернув собі водійські права.
Автор Анастасія Шульга
20.12.24 | 17:00
20.12.24 | 15:31
20.12.24 | 14:54
20.12.24 | 14:15
20.12.24 | 14:07
20.12.24 | 13:59
18.12.24 | 22:30
18.12.24 | 21:53