Проковтнув «наживку»: в Україну повертаються старі «схеми» телефонного шахрайства

Правоохоронці в черговий раз підкреслюють: «Навіть якщо голос по телефону схожий на голос вашого знайомого - задайте йому кілька особистих питань…»

Проковтнув «наживку»: в Україну повертаються старі «схеми» телефонного шахрайства

Шахрайський липень. Не дивлячись на постійні попередження правоохоронців, українці продовжують ставати жертвами мобільних аферистів. У цьому місяці українською поліцією відкрито вже декілька кримінальних проваджень за фактом старої «схеми» – на телефони громадян знову почали приходити смс із текстом «ви виграли автомобіль».

34-річний мешканець міста Бахмут на Донеччині віддав таким шахраям 36 тисяч гривень. Дізнавшись, що він став володарем нового автомобілю, чоловік поділився радісною новиною зі своїм другом. Разом вони і перерахували кошти. Спочатку аферисти повідомили, що треба сплатити відсоток від вартості автомобілю, потім стали вимагати різні «збори» – «пенсійний», «на АТО» тощо. Про це повідомляється на сайті ГУНП в Донецькій області.

Зауважимо, що цей випадок – не одиничний.

Радісна звістка з ранку

Так, 2 липня до Енергодарського відділення поліції звернувся 42-річний місцевий мешканець. Чоловік розповів, що вранці йому на мобільний телефон прийшло повідомлення з привітанням, що він виграв автомобіль. Отримавши радісну звістку, чоловік одразу зайшов на вказаний у смс сайт в мережі Інтернет. Там він побачив оголошення від організаторів сайту, що він виграв автомобіль «KІA RІO».

Коли «щасливець» зв'язався за вказаним телефоном, йому пояснили умови для отримання виграшу. Співрозмовник розповів заявникові, що аби отримати автомобіль, який коштує 418 тисяч гривень, необхідно сплатити 1% від його вартості, а решту компенсує держава.

Щасливий чоловік побіг до найближчого терміналу та перерахував гроші в сумі 4300 гривень. Потім йому знову подзвонив незнайомець та повідомив, що начебто для оформлення документів необхідно перерахувати ще 7 100 гривень. Це викликало у «щасливця» підозру і він зрозумів, що його ошукали, передає відділ комунікації ГУНП в Запорізькій області.

У думках отримавши виграш, чоловік з легкістю перерахував суму коштів на п'ять рахунків

Правоохоронці на Сумщині розшукують афериста, який ошукав місцевого 40-річного жителя. Отримавши повідомлення про виграш автомобіля, чоловік переказав на продиктовані йому рахунки 41 тисячу гривень в якості комісій та податків. От тільки омріяного авто він так і не дочекався.

Чоловік розповів правоохоронцям, що отримав смс-повідомлення про виграш автомобіля «Шкода Фабія». В смс-ці був вказаний контактний телефон, на який «щасливчик» негайно ж і зателефонував.

«Акційний»оператор запропонував переможцю акції отримати на вибір сам автомобіль або гроші в розмірі його вартості. Чоловік забажав грошей. Тоді оператор пояснив, що отримати виграш можна лише за умови сплати певних комісій та податків – сума сягала 41 тисячу гривень.

Подумки отримавши виграш, чоловік із легкістю перерахував вказану суму коштів на п’ять продиктованих йому рахунків. А не дочекавшись виграшу – звернувся до правоохоронців.

Сьогодні поліцейські перевіряють всі вказані заявниками факти, вже відкриті кримінальні провадження за ч.1 ст. 190 Кримінального кодексу України «Шахрайство», яка передбачає до трьох років обмеження волі.

Звідки шахраї дістають номери телефонів? Це питання собі, напевно, задає кожна жертва обману. Втім, виявляється, злочинцям не доводиться застосовувати якісь особливі зусилля.

Інтернет рясніє оголошеннями про продаж баз телефонних номерів. Пропонують контакти з вибором цільової аудиторії, або за місцем проживання. Найпопулярніші та найбільш поширені пропозиції – по Києву.

Найпопулярніші схеми афер по телефону

У банківській сфері та мережі Інтернет: зловмисники під різними приводами виманюють данні про банківські карткові рахунки (номер платіжної картки, термін дії та додатковий код, який розміщений на її звороті). Маючи таку інформацію, можна легко проводити інтернет-платежі. Наприклад, людина розмістила оголошення (в Інтернеті, газеті тощо) про продаж якогось товару. Зловмисники телефонують до неї на зазначений номер та просять повідомити дані банківської картки для того, щоб переказати гроші за товар. Натомість, з карткового рахунку знімаються усі гроші.

По телефону: аферисти телефонують до своїх жертв, представляються працівниками банку та під різними приводами (зміна ПІН-коду, убезпечити свій рахунок від зловмисників, хтось намагається зняти гроші з вашого рахунку) виманюють у них реквізити банківських карток. Отримавши засекречені паролі та коди доступу, знімають з рахунку гроші за допомогою спеціальної банківської послуги, яка дозволяє отримати гроші без пластикової картки.

Звільнення з поліції: шахраї телефонують та повідомляють, що близька людина скоїла якийсь злочин чи стала винуватцем дорожньо-транспортної пригоди і перебуває під вартою. Задля звільнення від кримінальної відповідальності їм необхідно терміново перерахувати гроші на вказаний номер телефону або поповнити банківський рахунок. При цьому злочинці вимагають у потерпілих не роз'єднувати зв'язок з ними до того, як їм перерахують гроші. Це робиться для того, щоб жертва не могла передзвонити до родича і перевірити, чи з ним справді щось сталося.

Обмін валюти: зловмисники розміщують в мережі Інтернет або засобах масової інформації оголошення, в яких обіцяють громадянам здійснити обмін гривні на іноземну валюту шляхом переведення коштів через картки одного з банків. З метою заволодіння коштами, шахраї повідомляють номер картки, на яку необхідно перерахувати відповідну суму коштів, стверджуючи, що валюту в еквівалентному розмірі люди отримають в касі одного з відділень банку. Після перерахування коштів злочинці своїх зобов’язань щодо обміну на іноземну валюту не виконують, на телефонні дзвінки потерпілих не відповідають.

«Вирішення проблем»: телефонують підприємцям, представляються начальником або заступником начальника (називаючи ім’я та прізвище посадовця) якоїсь із контролюючих служб, говорять, що найближчим часом призначена перевірка, і можуть бути «проблеми», для їх вирішення краще «домовитись», тобто пропонують заплатити.

Поліцейські наголошують: у зоні ризику знаходяться абсолютно всі категорії громадян. Втім, частіше за інших, це люди похилого віку, які звикли довіряти співрозмовнику.

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення