​Що можна купити на середню зарплату в Україні

 СЕГОДНЯ

Інфляція прискориться. Які продукти подорожчають до кінця року?

​Що можна купити на середню зарплату в Україні

Середня зарплата в Україні набагато випереджає інфляцію, про це говорять дані Держслужби статистики. Так, за рік заробітки народу зросли в середньому на 37%, ціни на товари і послуги – на 16,4%, а на їжу – на 18,8%. При цьому багато продуктів з щоденного раціону українців за рік встигли подорожчати набагато більше, ніж зросла зарплата, – на 50-80%. У грошах подешевшала тільки гречана крупа. Експерти кажуть, що до кінця року інфляція прискориться насамперед через подальше зростання цін на продукти.

Зарплати і ціни

За даними Держстатистики, середня зарплата у вересні становила 7351 грн, це майже на 2000 грн більше, ніж рік тому. Втім, експерти називають це зростання досить умовним, оскільки статистика не враховує не тільки тіньовий сектор, де реальні заробітки, особливо в провінції, в 1,5-2 рази менше середньостатистичних, а й підприємства з чисельністю менше 10 працівників. А там працює близько 1,5 млн осіб, або 15% від загальної кількості офіційно зареєстрованих працівників.

А ось зростання цін, навпаки, занижене, адже для розрахунків зростання цін переважно береться статистика щодо продуктів, що належать до економсегменту (див. інфографіку).

Продукти дорожчатимуть і далі

Аналітики продринку впевнені, що ціни на продукти у нас продовжать зростати і далі, причому в деяких випадках вони перевищать європейські. Уже зараз польська зелень, огірки, помідори часом дешевші за вітчизняні.

За словами директора Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, головна причина в тому, що відпускні ціни виробників в Україні та в Польщі зрівнялися, а ПДВ на сільгосппродукцію у них 5%, у нас – 20%.

"У підсумку це робить наші овочі-фрукти дорожче польських на 12%, – роз'яснив нам Дорошенко. – Ще проблема – наші овочі низькоякісні через те, що аграрії не можуть через бідність купити хороше насіння, правильно удобрювати рослини. Тому фермери намагаються швидше продати урожай прямо з полів за будь-якою ціною – це вигідніше, оскільки половина вирощеного до весни може згнити в сховищах ".

У зв'язку з цим Дорошенко вже в грудні прогнозує дефіцит вітчизняних овочів, а з січня – і 30-40% зростання ціни на імпортний борщнабір. Все це може збільшити річну інфляцію ще на 3-5%. А ось м'ясо, молочні продукти, бакалія, за його словами, найближчими місяцями навряд чи дорожчатимуть. Особливо гречка, ціна якої, як і говорили фахівці, була минулого року спекулятивно завищена. Ціну на м'ясо стримає низький споживчий попит, на сири – імпорт, насамперед з Польщі, де вони дешевші наших вже зараз.

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко, навпаки, говорить, що до кінця року ще буде подорожчання і м'яса, і молока: "Йдеться про свинину, яка вирощується переважно в приватному секторі і залежить від вартості кормів. Впадуть і попит, і пропозиція, а ціни зростуть. Тому меню багатьох зміниться: люди стануть більше купувати курятини, яка поки що дорожчати не повинна, яєць, молока, а також дешевших, ніж гречка, круп – це перловка, пшоно, горох".

Автор: Олександр Панченко

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення