Держава ризикує залишитись без лікарів, вчителів та правоохоронців. Чиновники кажуть: дефіцит кадрів у цих галузях зумовлений малою заробітною платою.
Нестача медиків може обернутися катастрофою. Наприклад, лише на столичній станції швидкої допомоги не вистачає понад 200 лікарів. За словами головного лікаря станції, однією з причин нестачі лікарів є низька заробітна плата.
Медики скаржаться: заробітня плата, яку вони отримують, не відповідає навантаженню та відповідальності, адже професія лікаря складна. На думку медиків, позбутися кадрового голоду в галузі медицини можливо, якщо заохотити випускників медичних університетів гідними житлом і зарплатнею.
У Міністерстві охорони здоров'я визнають: дефіцит лікарів спостерігається по всій Україні. За даними МОЗ, державі не вистачає понад 20 тисяч медиків. Найбільша потреба – в педіатрах, сімейних лікарях, патологоанатомах та працівниках швидкої допомоги.
«Базова зарплата повинна бути не менше 8 тисяч гривень. А далі повинні бути надбавки. Тоді будуть іти люди, і будемо ми мати кадровий потенціал», – каже головний лікар Київської міської станції швидкої медичної допомоги Анатолій Вершигора.
Як пише видання "Киев.Сегодня", за підрахунками Київської міської державної адміністрації, столиці не вистачає більше 3220 лікарів та 5760 медсестер і молодшого персоналу. Зокрема, місту катастрофічно не вистачає рентгенологів (110 осіб), дільничних та сімейних лікарів (500 осіб), фтизіатрів (100 осіб), стільки ж лаборантів, інфекціоністів і патологоанатомів, а також лікарів невідкладної допомоги.
"У день в Києві фіксується близько 3-4 тисяч викликів, але оскільки не вистачає 250 лікарів швидкої допомоги, на виклики виїжджають фельдшери. Зате "зашкалює" кількість стоматологів, гінекологів і хірургів", - розповідає голова Київської профспілки працівників охорони здоров'я Лариса Канаровська.
Представники влади додають, що кількість медиків пенсійного віку в лікарнях становить 22,3%, з них близько 200 працівників, яким вже понад 80 років.
Самі лікарі бідкаються: для того, щоб вижити, змушені працювати на кількох роботах.
"Довелося знайти другу роботу, адже зарплата йде на оплату "комуналки" і скромне харчування сім'ї. А у мене двоє дітей-школярів. Дійшло до того, що їм одяг нема за що купити", – розповідає кардіолог Ольга.
У мерії вважають, що ситуацію вирішить реформа медицини.
"Щоб вирішити проблему, потрібно вводити страхову медицину, після цього зарплати медиків збільшаться і у них буде стимул працювати. Для такого переходу в столиці підготовлена програма, і якщо б були прийняті необхідні закони на рівні Верховної Ради, то до кінця року ми б її реалізували", – пояснив радник мера Михайло Радуцький.
У профспілці медпрацівників вважають, що основна причина браку медичних фахівців – маленька зарплата.
"Лікар без надбавок отримує 3500-4000 грн в місяць, а медсестра – 2500-3000 (з надбавками – на 1 тис. грн більше). А це на 500 грн менше, ніж вчителі. Молоді медики воліють виїжджати за кордон. За останні два роки з України виїхало 24 тисячі медпрацівників. Зарплати, наприклад, в Польщі – близько 2 тисяч євро, у Франції – 4500 євро", – пояснила голова Київської профспілки працівників охорони здоров'я Лариса Канаровська.
У серпні цього року в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун повідомила, що в екіпажах "швидкої" повинні з'явитися екстрені медичні техніки, які будуть водіями та надаватимуть мінімальну необхідну допомогу на місці водночас. Також, за словами Супрун, у "швидкій" повинні бути парамедики, які доглядатимуть за людиною по дорозі в лікарню.
"Фактично це як нинішні фельдшери в машинах швидкої допомоги, але більш освічені й здатні надавати допомогу в екстремальних умовах", – пояснила в. о. міністра.
Але ініціативу міністра медики Києва не підтримали, і вийшли на акцію протесту.
В Україні також спостерігається дефіцит вчителів. За статистикою, більше половини українців не хотіли б, аби їхні діти працювали вчителями. Особливо державі не вистачає математиків та фізиків.
Наприклад, у столичних школах найбільше не вистачає вчителів англійської мови, трудового навчання, математики та молодших класів. Як повідомляли у Департаменті освіти і науки КМДА, причиною такого дефіциту є низька заробітна плата педагога.
Натомість прем'єр-міністр України Володимир Гройсман на одному із засідань уряду запевнив, що у наступному році зарплати вчителів і лікарів зростуть.
«Вчитель першої категорії, 11 тарифний розряд, з 1 січня 2017 року буде збільшення 5 708 тисяч гривень, і на кінець року — 6 400 тисяч», — розповів Гройсман.
Він також зазначив, що зарплата педагогів зросте на більше ніж 1 тисячу гривень.
«Те, що ми зараз пропонуємо у бюджеті-2017 – це реальне зростання зарплат, яке співвідноситься зі станом економіки», — заявив голова уряду.
Педагогів бракує у всіх регіонах України. Зокрема, у школах Чернівців не вистачає вчителів фізкультури та інформатики. Про це повідомив начальник Управління освіти Чернівецької міськради Сергій Мартинюк.
«На робочому столі в Управлінні є два листки формату А4 з вакансіями. Це вчителі та вихователі дитсадків. З одного предмета – по дві-три вакансії вчителів. Найбільша потреба у вчителях інформатики, фізкультури, практичних психологах», - розповів Мартинюк і додав, що також не вистачає помічників вихователів у дитсадках. Причина - знову ж у розмірі зарплатні.
На Харківщині проблему з нестачею педагогів вирішують класичним способом: вчителі викладають по кілька предметів. За даними Головного управління статистики у Харківській області, на початок 2015/16 навчального року в області працювали 812 денних загальноосвітніх навчальних закладів, половина яких – у сільській місцевості. За словами заступника директора Департаменту науки і освіти Харківської облдержадміністрації Володимира Ігнатьєва, особливо дефіцит стосується викладачів іноземної мови.
"Сільська школа потребує молодих спеціалістів. В області є близько 400 вільних вакансій на різні напрями викладання. Така картина була напередодні навчального року. Зараз вакансії закриваються за рахунок праці пенсіонерів і вчителів, які відразу викладають по кілька предметів", - зазаначив Вололимир Ігнатьєв.
Рівненщина теж потребує вчителів. Начальник Управління освіти Віталій Новак каже, що нині у рівненських школах бракує фахівців математичного напряму. Не вистачає вчителів з хімії, фізики та інформатики. Чиновники кажуть: працювати у школах ніхто не хоче, адже через невелику кількість учнів у вчителів мале навантаження, а отже і низька зарплатня.
Держава ризикує залишитись і без правоохоронців. Як зазначив керівник МВС Арсен Аваков, у кожному місті є недобір в патрульну поліцію. Причина недобору, пояснює він, полягає у високих стандартах і вимогах до кандидатів у патрульні.
"Навіть там, де у нас був конкурс 20 осіб на місце, ми дуже високо підняли стандарти. І це працює, оскільки відтік поліцейських за цей час дуже низький. І це дуже правильно. Ми хочемо тримати якість", - переконує він, але водночас замовчує про справжні недоліки у роботі української поліції.
Голова Національної поліції України Хатії Деканоїдзе також заявила, що столиці бракує патрульних.
«Я повинна сказати, що в нас бракує патрульних. Але, на жаль, ми не можемо добрати нових патрульних, тому що Київрада не дала нам членів поліцейських комісій, які визначені законом «Про Національну поліцію України». Це проблема. Я сподіваюся, що настане день в Україні, коли політика не буде включатися в нашу роботу», – сказала Деканоїдзе.
За словами Авакова, брак кадрів утворився у результаті переатестації в Національній поліції. Загалом в державі повинно бути 118 тисяч поліцейських і 12 тисяч цивільних держслужбовців. Однак наразі на службі 99 125 поліцейських і 10 503 службовців. Тобто країні бракує бракує 18 875 поліцейських і 1497 держслужбовців.
Автор Анастасія Шульга
24.11.24 | 22:08
24.11.24 | 21:05
23.11.24 | 19:30
23.11.24 | 18:23
23.11.24 | 18:07
23.11.24 | 17:37