Україна без медиків, вчителів та правоохоронців (статистика)

Держава ризикує залишитись без лікарів, вчителів та правоохоронців. Чиновники кажуть: дефіцит кадрів у цих галузях зумовлений малою заробітною платою.

Україна без медиків, вчителів та правоохоронців (статистика)

Україні не вистачає понад 20 000 медиків

Нестача медиків може обернутися катастрофою. Наприклад, лише на столичній станції швидкої допомоги не вистачає понад 200 лікарів. За словами головного лікаря станції, однією з причин нестачі лікарів є низька заробітна плата.

Медики скаржаться: заробітня плата, яку вони отримують, не відповідає навантаженню та відповідальності, адже професія лікаря складна. На думку медиків, позбутися кадрового голоду в галузі медицини можливо, якщо заохотити випускників медичних університетів гідними житлом і зарплатнею.

У Міністерстві охорони здоров'я визнають: дефіцит лікарів спостерігається по всій Україні. За даними МОЗ, державі не вистачає понад 20 тисяч медиків. Найбільша потреба – в педіатрах, сімейних лікарях, патологоанатомах та працівниках швидкої допомоги.

«Базова зарплата повинна бути не менше 8 тисяч гривень. А далі повинні бути надбавки. Тоді будуть іти люди, і будемо ми мати кадровий потенціал», – каже головний лікар Київської міської станції швидкої медичної допомоги Анатолій Вершигора.

Як пише видання "Киев.Сегодня", за підрахунками Київської міської державної адміністрації, столиці не вистачає більше 3220 лікарів та 5760 медсестер і молодшого персоналу. Зокрема, місту катастрофічно не вистачає рентгенологів (110 осіб), дільничних та сімейних лікарів (500 осіб), фтизіатрів (100 осіб), стільки ж лаборантів, інфекціоністів і патологоанатомів, а також лікарів невідкладної допомоги.

"У день в Києві фіксується близько 3-4 тисяч викликів, але оскільки не вистачає 250 лікарів швидкої допомоги, на виклики виїжджають фельдшери. Зате "зашкалює" кількість стоматологів, гінекологів і хірургів", - розповідає голова Київської профспілки працівників охорони здоров'я Лариса Канаровська.

Представники влади додають, що кількість медиків пенсійного віку в лікарнях становить 22,3%, з них близько 200 працівників, яким вже понад 80 років.

Самі лікарі бідкаються: для того, щоб вижити, змушені працювати на кількох роботах.

"Довелося знайти другу роботу, адже зарплата йде на оплату "комуналки" і скромне харчування сім'ї. А у мене двоє дітей-школярів. Дійшло до того, що їм одяг нема за що купити", – розповідає кардіолог Ольга.

Після Революції Гідності з України виїхало 24 тисячі медпрацівників

У мерії вважають, що ситуацію вирішить реформа медицини.

"Щоб вирішити проблему, потрібно вводити страхову медицину, після цього зарплати медиків збільшаться і у них буде стимул працювати. Для такого переходу в столиці підготовлена програма, і якщо б були прийняті необхідні закони на рівні Верховної Ради, то до кінця року ми б її реалізували", – пояснив радник мера Михайло Радуцький.

У профспілці медпрацівників вважають, що основна причина браку медичних фахівців – маленька зарплата.

"Лікар без надбавок отримує 3500-4000 грн в місяць, а медсестра – 2500-3000 (з надбавками – на 1 тис. грн більше). А це на 500 грн менше, ніж вчителі. Молоді медики воліють виїжджати за кордон. За останні два роки з України виїхало 24 тисячі медпрацівників. Зарплати, наприклад, в Польщі – близько 2 тисяч євро, у Франції – 4500 євро", – пояснила голова Київської профспілки працівників охорони здоров'я Лариса Канаровська.

У серпні цього року в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун повідомила, що в екіпажах "швидкої" повинні з'явитися екстрені медичні техніки, які будуть водіями та надаватимуть мінімальну необхідну допомогу на місці водночас. Також, за словами Супрун, у "швидкій" повинні бути парамедики, які доглядатимуть за людиною по дорозі в лікарню.

"Фактично це як нинішні фельдшери в машинах швидкої допомоги, але більш освічені й здатні надавати допомогу в екстремальних умовах", – пояснила в. о. міністра.

Але ініціативу міністра медики Києва не підтримали, і вийшли на акцію протесту.

Більше половини українців не хотіли б, аби їхні діти викладали у школі

В Україні також спостерігається дефіцит вчителів. За статистикою, більше половини українців не хотіли б, аби їхні діти працювали вчителями. Особливо державі не вистачає математиків та фізиків.

Наприклад, у столичних школах найбільше не вистачає вчителів англійської мови, трудового навчання, математики та молодших класів. Як повідомляли у Департаменті освіти і науки КМДА, причиною такого дефіциту є низька заробітна плата педагога.

Натомість прем'єр-міністр України Володимир Гройсман на одному із засідань уряду запевнив, що у наступному році зарплати вчителів і лікарів зростуть.

«Вчитель першої категорії, 11 тарифний розряд, з 1 січня 2017 року буде збільшення 5 708 тисяч гривень, і на кінець року — 6 400 тисяч», — розповів Гройсман.

Він також зазначив, що зарплата педагогів зросте на більше ніж 1 тисячу гривень.

«Те, що ми зараз пропонуємо у бюджеті-2017 – це реальне зростання зарплат, яке співвідноситься зі станом економіки», — заявив голова уряду.

Педагогів бракує у всіх регіонах України. Зокрема, у школах Чернівців не вистачає вчителів фізкультури та інформатики. Про це повідомив начальник Управління освіти Чернівецької міськради Сергій Мартинюк.

«На робочому столі в Управлінні є два листки формату А4 з вакансіями. Це вчителі та вихователі дитсадків. З одного предмета – по дві-три вакансії вчителів. Найбільша потреба у вчителях інформатики, фізкультури, практичних психологах», - розповів Мартинюк і додав, що також не вистачає помічників вихователів у дитсадках. Причина - знову ж у розмірі зарплатні.

На Харківщині проблему з нестачею педагогів вирішують класичним способом: вчителі викладають по кілька предметів. За даними Головного управління статистики у Харківській області, на початок 2015/16 навчального року в області працювали 812 денних загальноосвітніх навчальних закладів, половина яких – у сільській місцевості. За словами заступника директора Департаменту науки і освіти Харківської облдержадміністрації Володимира Ігнатьєва, особливо дефіцит стосується викладачів іноземної мови.

"Сільська школа потребує молодих спеціалістів. В області є близько 400 вільних вакансій на різні напрями викладання. Така картина була напередодні навчального року. Зараз вакансії закриваються за рахунок праці пенсіонерів і вчителів, які відразу викладають по кілька предметів", - зазаначив Вололимир Ігнатьєв.

Рівненщина теж потребує вчителів. Начальник Управління освіти Віталій Новак каже, що нині у рівненських школах бракує фахівців математичного напряму. Не вистачає вчителів з хімії, фізики та інформатики. Чиновники кажуть: працювати у школах ніхто не хоче, адже через невелику кількість учнів у вчителів мале навантаження, а отже і низька зарплатня.

Україні не вистачає майже 19 тисяч поліцейських

Держава ризикує залишитись і без правоохоронців. Як зазначив керівник МВС Арсен Аваков, у кожному місті є недобір в патрульну поліцію. Причина недобору, пояснює він, полягає у високих стандартах і вимогах до кандидатів у патрульні.

"Навіть там, де у нас був конкурс 20 осіб на місце, ми дуже високо підняли стандарти. І це працює, оскільки відтік поліцейських за цей час дуже низький. І це дуже правильно. Ми хочемо тримати якість", - переконує він, але водночас замовчує про справжні недоліки у роботі української поліції.

Голова Національної поліції України Хатії Деканоїдзе також заявила, що столиці бракує патрульних.

«Я повинна сказати, що в нас бракує патрульних. Але, на жаль, ми не можемо добрати нових патрульних, тому що Київрада не дала нам членів поліцейських комісій, які визначені законом «Про Національну поліцію України». Це проблема. Я сподіваюся, що настане день в Україні, коли політика не буде включатися в нашу роботу», – сказала Деканоїдзе.

За словами Авакова, брак кадрів утворився у результаті переатестації в Національній поліції. Загалом в державі повинно бути 118 тисяч поліцейських і 12 тисяч цивільних держслужбовців. Однак наразі на службі 99 125 поліцейських і 10 503 службовців. Тобто країні бракує бракує 18 875 поліцейських і 1497 держслужбовців.

Автор Анастасія Шульга

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення