З дитиною за кордон: що потрібно знати батькам про нові правила

СЕГОДНЯ

Процедура підготовки потрібних документів може затягнутися до трьох місяців

З дитиною за кордон: що потрібно знати батькам про нові правила

Ще 3 липня 2018 року Верховна Рада ухвалила низку законів, які були спрямовані на захист прав дітей. Зокрема, з'являться нові правила, які стосуються виїзду дитини віком до 16 років за кордон без згоди другого з батьків. Ці правила зміняться з 29 серпня. Що потрібно знати про нову процедуру, як змінилися правила і вимоги, і які документи будуть потрібні для виїзду? Про це - далі.

Коли потрібна згода двох батьків, а в яких випадках можна обійтися без неї

Раніше досить частими були випадки зловживання своїм становищем одного з батьків. Так, після розлучення батьки могли не давати дозволу дитині на виїзд за кордон і взагалі всіляко цьому перешкоджати.

"Раніше спостерігалися часті зловживання, які тривають і досі, з боку того з батьків, хто проживав окремо, оскільки законодавством встановлено рівність батьків в питаннях, котрі стосуються дітей, в тому числі і в питаннях виїзду дітей за кордон. При цьому, рівність дотримувалося навіть в разі ухилення від оплати аліментів. Для виїзду з дитиною за кордон в обов'язковому порядку потрібно було отримувати дозвіл другого батька або ж, а в разі якщо він його не давав добровільно, то отримувати такий дозвіл необхідно в судовому порядку", – розповідає Платон Даниленко, партнер однієї з українських юридичних фірм.

Новий закон значно збільшує можливості для того з батьків, з ким безпосередньо живе дитина. Світлана Глущенко повідомляє, що згідно з новими правилами той з батьків, з ким проживає дитина, зможе виїхати з ним за кордон на термін до місяця без нотаріальної згоди другого з батьків. Щоправда, для цього потрібно рішення суду або органу опіки та піклування, яким підтверджується, що дитина проживає з ним.

Той з батьків, хто проживає окремо від дитини, теж може поїхати з ним за кордон, якщо у нього немає заборгованостей за аліментами, і він отримає нотаріально завірений дозвіл батька, з яким безпосередньо проживає дитина.

"Відповідно до ч. 5 ст. 157 Сімейного кодексу України, той з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина або за висновком органів опіки та піклування підтверджено (визначено) місце проживання дитини, отримує право самостійно вирішувати питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України, на строк не більше одного місяця, з метою лікування, отримання освіти, участі в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, олімпіадах і конкурсах, інших заходах, оздоровлення та відпочинку за кордоном, в тому числі і в складі організованих дитячих груп", – пояснює ситуацію юрист.

Але, в тому випадку, якщо дитині потрібно буде виїхати за кордон не в супроводі одного з батьків, а в супроводі іншої людини (наприклад, бабусі, тітки тощо), потрібно буде заздалегідь отримати нотаріальну згоду. Якщо дитину відправляють за кордон менш, ніж на місяць, вистачить згоди тільки одного з батьків, якщо ж на більший термін, потрібен папір, який підписана двома батьками. Проте, якщо дитина навіть їде на термін до одного місяця, другого з батьків все одно потрібно попередити про це.

Зазначимо, що для того, щоб отримати згоду від другого з батьків, потрібно буде направити письмове звернення. Якщо протягом 10 днів батько не надасть нотаріально завіреної згоди, то для вирішення питання необхідно звернутися до суду, який розгляне справу за скороченою процедурою.

Якщо дитина їде більше, ніж на місяць, згоди одного з батьків буде достатньо лише в тому випадку, якщо у другого є заборгованість за аліментами, або ж він позбавлений батьківських прав або визнаний недієздатним.

"Виїзд дитини за кордон з метою лікування, отримання освіти, участі в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, олімпіадах і конкурсах, інших заходах, оздоровлення та відпочинку за кордоном, (за самостійним рішенням того з батьків, з ким дитина проживає) можливий також на термін більше одного місяця, при наявності довідки про наявність заборгованості з оплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці", – зазначає Даниленко.

Якщо йдеться про утримання дітей з інвалідністю, то тут, щоб виїхати за кордон без згоди другого з батьків, його заборгованість за аліментах повинна перевищувати 3 місяці.

Які потрібні документи

Щоб перетнути кордон з дитиною, необхідно заздалегідь подбати про документи. Ясно, що з собою потрібно мати закордонні паспорти. Платон Даниленко розповідає, що ще батько повинен взяти з собою:

рішення суду про визначення місця проживання дитини або висновок органів опіки і піклування про підтвердження місця проживання дитини потрібно пред'являти незалежно від термінів, на на які дитина залишає територію України;

документи, які підтверджують мету поїздки;

відповідну довідку, видану органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем про наявність заборгованості з оплати аліментів за певний термін залежно від стану здоров'я дитини (в разі виїзду дитини за територію України на строк більше одного місяця).

"Варто зауважити, що на отримання потрібного рішення суду або висновку органу опіки може піти багато часу. У разі необхідності отримання довідки про заборгованість має минути від 3 до 4 місяців (залежно від ситуації), до того ж, аліменти повинні бути встановлені або судом, або в договорі між батьками, і, відповідно, повинен бути порушений порядок їх виплати", – зазначає юрист.

У Мін'юсті ж додають, що якщо, наприклад, батько дитини іноземець або не має громадянства та відсутній у пункті пропуску, його нотаріальна згода, як і раніше, не потрібна.

Стежте за оновленнями на сторінці ведучого «Надзвичайних новин» Костянтина Стогнія в Facebook
загрузка...
Загрузка...

Більше новин