Армія Нідерландів готувала висадку в Україні після знищення MH17

Тисяча солдатів королівства були готові вирушити на Донбас, щоб забрати тіла загиблих пасажирів, але операцію скасували в останню мить.

Збройні сили Нідерландів готували загін для відправки в Україну. Їхньою метою було повернути додому тіла пасажирів, які загинули після знищення малайзійського авіалайнера на рейсі MH17. Тисячі озброєних солдатів були готові сісти на транспортний літак й вирушити на Донбас, де відбулася катастрофа.

Але, як пише De Telegraaf, операцію скасували в останній момент. Озброєні люди потрапили під об’єктиви одразу ж, коли новини з місця катастрофи, яка сталася 17 липня 2014 року, почали надходити в Нідерланди. На перших знімках зі Сходу України було видно, як російські бойовики, під чиїм контролем було місце падіння літака Malaysia Airlines, ходили серед уламків, шукаючи цінні речі й замітаючи всі сліди, які б могли вказати на причину драми. Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте жорстко засудив це наступного дня.

«Це абсолютно огидно», - сказав голова нідерландського уряду.

Громадськості він здавався слабким, тому що кілька днів ситуація лишалася незмінною. Бойовики прибрали тіла подалі від літньої спеки й склали їх у морозильних камерах у вагонах. А потім вони використали загиблих як інструмент на переговорах. Поки бойовики так званої «ДНР» і уряд України сперечалися за тіла, в Нідерландах зростав соціальний тиск з вимогою відправити солдатів, щоб покласти край болючій ситуації. В соціальних мережах навіть з’явився хеш-тег #bringthemhome (поверніть їх додому – ред.).

Міністерство оборони Нідерландів мовчало. Однак, за лаштунками сценарій військового втручання був в активній роботі. З неділі 20 липня командування збиралося в штаб-квартирі Збройних сил Нідерландів для опрацювання плану операції. Начальник оборони Том Міддендроп попросив військових запропонувати сценарії. «Питання було наступне: у нас є місце падіння, до якого немає доступу. Як можна захистити його, щоб репатріація решток було можливим? Ми пропрацювали різні типи операцій: від обережних до грубих», - сказав виданню нідерландський генерал Мартін Війнен.

Генерал Март де Кройф у неділю вирушив у Шаарсберген для проведення консультацій з командуванням 11 аеромобільної бригади. Роботу в Україні збиралися доручити цій одиниці Збройних сил. Тому що вона була створена спеціально для проведення операцій в будь-якій точці світу і в короткі терміни.

План, який Де Кройф представив полягав у тому, щоб відправити тисячу нідерландських солдатів з легким озброєнням і лише речовими мішками на Донбас. Вони повинні були зайняти позиції на території в межах 35 квадратних кілометрів навколо місця падіння MH17 і закріпитися на них на кілька днів. Військові повинні були допомогти слідчим і медикам зробити свою роботу. Австралія підтримала нідерландських військових. Зрештою, країна втратила 27 свої громадян в авіакатастрофі на Донбасі. За словами Мартіна Вайнена, план ставив чітку мету. Але щоб досягти її, потрібно було імпровізувати. Як батальйон повинен був потрапити в місце падіння літака? Ідей не було. Командиру потрібно було подбати про те, щоб отримати транспорт для солдатів вже на місці. Найбільшим викликом лишалася надзвичайно нестабільна ситуація в місці катастрофи. Територія була під контролем бойовиків Росії. Як зробити так, щоб нідерландським солдатам не довелося вступати з ними в бій? Нідерландські й австралійські військові були переконані, що впоралися б з російськими загонами. Але це призвело б до ескалації. А вступати в сутичку з озброєною до зубів армією Росії, яка стояла на іншому боці кордону, ніхто не хотів.

В неділю 20 липня 11 аеромобільна бригада почала збирати все необхідне для місії. Катастрофа відбулася в розпал відпусток. Але солдати поверталися з них достроково, щоб взяти участь в операції. Декотрі зголошувалися, перебуваючи навіть в Південній Америці.

Тим часом, в Нідерландах підрозділи забезпечення зібрали великі запаси боєприпасів, води й пайків. Загін був готовий вирушити на завдання за 38 годин. У середу, 23 серпня, він був в офіційному режимі очікування. Наступного дня командир батальйону Кас Шроєрс провів брифінг для своїх солдатів. Але насправді на той момент частина загону ще була не на місці. Солдати брали участь в навчаннях у Португалії. Їх відкликали раніше, щоб вони одразу після прибуття додому вирушили в Україну. Але поки вони летіли в Нідерланди, Міністерство оборони країни скасувало місію.

В понеділок після кількох днів суперечок з українським урядом, російські бойовики все ж дозволили потягу забрати вагони з морозильними камерами з міста Торез. У вівторок вагони прибули в Харків. Ще через день перші літаки з рештками людських тіл могли вирушити в Нідерланди. Лишалося завдання провести розслідування на місці падіння на Сході України. Як виявилося, це можна провести під меншим наглядом. Тож було ухвалене рішення відправити 40 не озброєних військових поліцейських.

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення