Азовська криза: чи переросте протистояння на морі в збройний конфлікт з Росією

СЕГОДНЯ

Росія продовжить гібридне протистояння з Україною в Азовському морі, проте збройних зіткнень не прогнозується. У той же час Києву треба було б активніше захищати свої інтереси в морських акваторіях, зокрема, що стосується питання морських договорів з РФ.

Про це розповів військовий експерт Олег Жданов, коментуючи заяву члена комітету Ради Федерації РФ з оборони і безпеки Франца Клінцевича про те, що Росія може вжити заходів у відповідь стосовно України за затримання 15 суден в Азовському морі за їх незаконні заходи в порти окупованого Криму і навіть може піти на перекриття моря для українських судів.

"Думаю, що цей депутат хоче пальму першості у Жириновського забрати. Раніше лідер ЛДПР весь час виступав, як клоун, з одіозними антиукраїнськими заявами. Тепер вже новий з'явився. Такі заяви – продовження старої історії, і нічого не змінилося з ситуацією в Азовському морі. Скажу, що триває не зовсім зрозуміле протистояння, тому що ми більше схожі на москітів, які катують самі себе. Тому що ми в тій ситуації, яка на сьогоднішній день вибудовується в Азовському морі, не робимо ніяких ефективних кроків у відповідь. Ми не денонсуємо угоду з Росією про визнання і використання Азовського моря як внутрішнього, ми не денонсуємо угоду про квоти на вилов риби, який, до речі, ще більше розширює дії РФ, ніж перший договір. Він дозволяє Росії виловлювати рибу аж до нашого берега. Ми не вводимо норми міжнародного права в Азовському морі. У нас немає поняття "нейтральних вод", немає поняття "морського державного кордону". І виходить, що РФ знущається над нами, як хоче", – аргументував він.

В той же час Жданов додав, що плани з будівництва української військово-морської бази в Азовському морі в якості відповіді України на дії РФ - непроста і витратна ініціатива, на яку крім значних коштів може піти багато часу.

"Будівництво бази на сьогодні – популістське гасло, бо немає ні плану цієї бази, ні календарного плану будівництва, і найголовніше – відсутні фінанси. Для прикладу, в Польщі будують базу для військовослужбовців з бригади США вартістю $ 2,5 млрд, і її будівництво займе як мінімум три, а то й п'ять років. А у нас, якщо ми говоримо про військово-морську базу, то уявіть, що крім сухопутної інфраструктури треба фактично побудувати порт: пірси, причали, фарватери, якірні стоянки для кораблів, моли (гідротехнічні захисні споруди для захисту акваторії порту від хвилювання, що примикають одним кінцем до берега – Авт.), хвилерізи. Розумієте, що прив'язати старе ремонтне судно "Донбас" до пірсу в Маріуполі – не означає будівництво там військової бази", – пояснив він.

Як спрогнозував військовий експерт, до обстрілу українських торгових суден або військових кораблів на даному етапі протистояння України і РФ не дійде.

"Росія сьогодні не в тому положенні, особливо в політичному плані, щоб застосовувати силу. Росіяни будуть знущатися таким методом, наприклад, як затримання наших суден під виглядом огляду. До речі, договір про використання Азовського моря як внутрішнього дозволяє Росії оглядати ці судна в інтересах РФ, і ніхто офіційно не може пред'явити претензії Москві. РФ вважає Азов внутрішнім морем за нашим спільним договором, і вважає, що таким чином вона забезпечує власну безпеку. Тому росіяни, користуючись формальним приводом, затримують судна для огляду. А огляд може тривати і 40 хвилин, і 10 годин. Тобто так, як буде дана команда зверху російським військовим. В цьому і полягає парадокс ситуації", – підсумував експерт.

загрузка...

Більше новин