У парламенті повернули на повторне перше читання закон про кіберзлочинність. На нього мало хто звернув увагу, однак, якщо за нього проголосують депутати, то спецслужби зможуть безперешкодно, тільки через підозру у загрозі нацбезпеці або тероризмі, блокувати інтернет-сайти, втручатися в електронні реєстри, встановлювати у підозрюваних негласне відео-та аудіоспостереження прямо вдома, ритися в їх електронною поштою. Прихильники закону запевняють, що нам такий документ потрібен в умовах війни. Противники застерігають — це порушує наші права.
Дозволять відкрити пошту
Згідно із законопроектом, повноваження СБУ можуть серйозно розширити. Зокрема, спецслужби хочуть надати доступ до даних електронних реєстрів, баз даних — під приводом боротьби з хакерами. Також спецслужби зможуть дотягнутися до серверів провайдерів і навіть до навчальних та бібліотечних фондів. Якщо ж в ході перевірки спецслужба виявить якусь загрозу національній безпеці або запідозрить в тероризмі, то доступ до сайту та реєстрів може бути заблокований, а особисті речі фігурантів і зовсім можуть вилучити на час розслідування. Причому блокувати сайти зможуть навіть без рішення суду. А інтернет-компанії змусять відкривати дані про своїх абонентів. Також автори законопроекту хочуть узаконити і негласний доступ спецслужб до житла підозрюваного, дозволити проводити відеоспостереження та аудіозаписи в його житло або офіс, а також ритися в його електронній пошті і листуванні.
Для таких повноважень — не час
У СБУ від коментарів поки утримуються, а в Раді єдиної думки немає, причому навіть в комітеті, який розробляв законопроект.
«Важливо зрозуміти, наскільки захищені сьогодні від кіберзлочинців бази та реєстри Міністерства юстиції, адже ні для кого не секрет, як відбуваються рейдерські захоплення — просто вносяться зміни до реєстрів. Зараз йде процес заповнення електронних декларацій чиновниками і депутатами, які також будуть зберігатися в базі, є ризик, що можуть втрутитися кіберзлочинці», — сказав член комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Ігор Мосійчук. Втім, заступник голови комітету Віталій Купрій вважає, що проект дуже спірний.
«Прийняття закону дозволить СБУ впливати на контент сайту. Поки рано давати такі повноваження, оскільки довіра до спецслужби і так підірвана. Є побоювання, що це може перетворитися на полювання на відьом», — говорить він.
Громадські діячі та експерти і зовсім в жаху від перспектив, які вимальовуються. За словами голови ради асоціації «Телекомунікаційна палата України» Тетяни Попової, законопроект порушує базові конституційні права громадян.
«По-перше, він безпідставно розширює повноваження СБУ. По-друге, у проекті є норма, за якою Національна комісія з регулювання зв'язку та інформатизації буде вирішувати, який із сайтів заблокувати. Це в корені неправильно, будь блокування можлива тільки за рішенням суду», — вважає Тетяна Попова.
За її словами, загрозою національній безпеці можуть порахувати, навіть якщо людина переглядав зі свого комп'ютера сайти інтимного характеру.
"Будь-кого можуть звинуватити в чому завгодно"
Юристи кажуть, що аналогічний закон вже був прийнятий.
«У нас вже внесені зміни до Кримінально-процесуального кодексу — було встановлено судовий контроль. Дозвіл суду на запит даних можна і зараз отримати протягом доби і спецслужбам дадуть необхідний доступ. Але зараз все ведеться до того, щоб ніхто не міг контролювати спецслужби», — говорить юрист Ростислав Кравець.
«Це називається тоталитаризация влади, — додає політолог Андрій Золотарьов. — Людям це може обернутися тим, що після того, як спецслужби отримають такі повноваження, будь-якого неугодного людини можуть без розбору звинуватити в чому завгодно. А це вже загроза демократії».
25.11.24 | 19:20
25.11.24 | 18:44
25.11.24 | 17:00
25.11.24 | 16:07
25.11.24 | 15:36
24.11.24 | 22:08
24.11.24 | 21:05