Масштабний зсув під Одесою за 7 годин зруйнував вулицю

 СЕГОДНЯ

Узбережжя Одеської області продовжує неухильно сповзати в море. Не встигли жителі півдня оговтатися після масштабного обвалу в Чорноморську, як у північній околиці Одеси, в селі Фонтанка, стався не менш серйозний обвал. Величезні маси ґрунту сповзли в сторону моря, прихопивши з собою частину вулиці Лесі Українки разом з дорогою і електроопорами і спровокувавши появу глибоких розломів в поверхні схилу. "Сегодня" побувала на місці НП і дізналася, як живуть в селі, що сповзає в море.

Масштабний зсув почався близько 18:00 в понеділок і зупинився вже після опівночі. "Спочатку на дорозі плити почали наїжджати одна на іншу, а потім потихеньку поїхав весь цей масив", – розповів нам місцевий житель Сергій, чий будиночок знаходиться під схилом прямо на шляху ґрунту, що сповзає.

Чоловік каже, що більшість його сусідів покинули свої будиночки під час обвалення, а незадовго до НП в селі стався прорив водопроводу. Дренажна система, яку місцеві самостійно обладнали для того, щоб запобігти підмиву схилів, не впоралася з великим обсягом води. "Над цією вулицею вода витікала прямо на дорогу. Витік перекрили, але через два дні сталося те, що сталося", – припустив наш співрозмовник, який теж зібрався залишати насиджене місце.

"Тут постійно щось сповзає, але таких великих зрушень на моїй пам'яті не було. Поки що їдемо, а взагалі битимемося з природою", – розповів нам сусід Сергія, який вантажив до авто стільці з присипаного глиною будиночка. Для розчищення ділянок жителі самостійно найняли трактор.

РЯТУВАЛИ ТУРИСТІВ. Оскільки дорога прийшла в непридатність, як тільки почався зсув, для евакуації жителів довелося оперативно насипати новий шлях. Комісія Лиманської РДА з надзвичайних ситуацій оперативно організувала евакуацію.

"На схилі відпочивали туристи, і поки вони збирали намети, ми насипали дорогу і тракторами витягли їх машини на гору. Потім ми поставили попереджувальні знаки і перегородили дороги блоками, але місцеві все одно спускаються", – розповів нам завідувач сектором надзвичайних ситуацій Лиманської РДА Євген Хусеїнов, додаючи, що комісія оперативно відключила вуличне освітлення на вул. Лесі Українки і перекрила газопровід на двох ділянках, біля яких стався обвал і була загроза обриву труби.

ПРОЦЕС ТРИВАЄ. Навіть через кілька днів після зсуву місцеві жителі помічають нові розломи і зрушення. "Ми завжди по цій стежці спускалися до моря. Ще вчора тут йшли, а сьогодні її розірвало", – розповідає пенсіонерка Любов, стоячи над двометровим урвищем. Вона живе в селі вже 45 років і каже, що зсуви почастішали в останнє десятиліття.

"Село розростається, будинків і людей стає все більше, а каналізації немає – у всіх вигрібні ями. Вода з них просочується до ґрунту і розмиває схил, – припускає наша співрозмовниця і, піднімаючись назад до вулиці, показує на гори глини. – Цей шматок вже два роки як уповз. А он той, під парканом – свіжий, півроку тому обвалився".

Обвал могли спровокувати і ґрунтові води, будують припущення селяни. "Село називається Фонтанка, тому що раніше тут було багато фонтанчиків-джерел. Я ще років вісім тому ходила до них набирати воду. Їх позасипали, і тепер вода збирається під землею і потихеньку розмиває схили", – говорить місцева жителька Людмила.

У сільраді вважають, що вигрібні ями наносять схилам більшої шкоди, ніж джерела. "У нас є каналізація, виведена в міські мережі, але до неї підключені тільки багатоквартирні будинки. Приватний сектор, а це близько 90% всієї забудови, не підключений. Зараз є проект побудови каналізації, і ми чекаємо закінчення тендера 5-6 вересня", – розповіла нам голова Фонтанської сільради Наталія Мішина. За даними онлайн-платформи відкритих торгів, за будівництво каналізації сільрада готова заплатити 36 млн грн.

СУДОВІ ТЯЖБИ. А ось берегоукріплювальні роботи в селі не проводилися, і зараз немає можливості їх проводити, оскільки ще 10 років тому більшу частину узбережжя орендував приватний інвестор. "Ділянка орендували до 2056 року і ми намагаємося через суд розірвати договір оренди, тому що вони не виконують інвестиційні зобов'язання – зміцнення схилу. Але суд нам в цьому відмовив, адже в договорі не прописані терміни проведення цих робіт. Вони можуть хоч 2056-го їх провести", – пояснила Мішина.

До слова, підприємство, яке зобов'язалося зміцнити берег, згідно з відкритими даними Мін'юсту, зараз перебуває під загрозою банкрутства. Поки що невідомо, чи зможе сільська громада повернути собі контроль над спірними землями, адже "берегоукріплювачі" здали землі в суборенду іншій фірмі, та – ще одній, і численні суди навколо гектарів узбережжя поки в самому розпалі.

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення