Небезпечний вплив літаків на клімат підтвердили експериментально

 Lenta.ru

Американські та британські вчені з'ясували, що інверсійні сліди літаків активно впливають на клімат — за рахунок підвищення відбивної здатності хмар. Про відкриття повідомляється в журналі Nature Communications.

Інверсійний, або конденсаційний, слід літака — це доріжка з сконденсованої водяної пари, що виникає в атмосфері за рухомими літальними апаратами. В ясному небі інверсійні сліди розчиняються досить швидко й майже не впливають на зовнішне середовище. Однак при високій хмарності ситуація виявилася менш однозначною.

Вчені зібрали дані по маршрутах польоту і визначили коливання оптичної щільності хмар (здатності хмар блокувати світло, що проходить крізь них) за допомогою обладнаних лазерами супутників. На маршрутах Гонолулу — Лос-Анджелес і Сіетл — Сан-Франциско вони виявили істотне зростання оптичної щільності хмар навколо інверсійних слідів. Іншими словами, літаки роблять хмари «світлими».

Однак даний ефект виявляється не скрізь. Літаки, що літають у приполярних районах та біля екватора, навряд чи «освітлять» хмари. Зараз вчені зайняті розрахунками сили впливу інверсійних слідів на клімат в США.

У 2009 році екологи встановили, що літаки відповідальні приблизно за 20 відсотків зростання температури в арктичному регіоні. В цілому по планеті їх внесок оцінюється в 4-8 відсотків

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення