Що вбиває Європу

 Новое Время

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу днями передрік, що Євросоюз чекає "в'янення і та смерть". Ці слова він сказав у Будапешті на зустрічі з лідерами так званої "Вишеградської четвірки" – Польщі, Угорщини, Словаччини та Чехії.

Потрібно зазначити, що свій прогноз він зробив, коли думав, що його мікрофон вимкнений і ніхто його не чує. Але почули. І, треба сказати, певний резон у цьому висловлюванні є. Просто зараз в ЄС відбувається кілька процесів, які загрожують його майбутньому.

Польща, яку на зустрічі з Нетаньягу представляла прем'єр-міністр Беата Шидлов, зараз вступила в пряму конфронтацію з Брюсселем. Сейм прийняв кілька законопроектів, що знищують незалежність судової системи країни. Поляки тут же організували в Варшаві свій Майдан, який стоїть вже другий тиждень. Там вже з'явилися намети, в яких ночують протестувальники. Як розповів знайомий польський журналіст, який побував там, такого рівня ненависті до влади він не відчував з часів Майдану в Києві.

Одночасно з цим глава Єврокомісії Франс Тіммерманс оголосив, що якщо диктаторські закони будуть підписані, то проти Польщі задіють сьому статтю Конституції Євросоюзу. Ця стаття дозволяє ввести санкції проти держави-члена, якщо воно порушує закони ЄС. Особливо ті, де йдеться про основи демократичного устрою та принципі поділу влади.

Проте, польська влада відступати поки не збирається. Зараз все виглядає так, що вони радше відмовляться від Євросоюзу, ніж від своїх планів щодо встановлення в країні авторитарного режиму. Так, міністр внутрішніх справ уже пригрозив, що демонстрантам буде загрожувати кримінальне переслідування. У МЗС Польщі Євросоюзу відповіли, що приводів для занепокоєння поки немає, бо так звана "реформа" тільки почалася. Простіше кажучи, начальники з Варшави послали ЄС подалі.

У своєму виступі Нетаньягу також попередив, що загибель загрожує не тільки Євросоюзу, але й окремим його країнам, якщо ті не припинять приймати у себе біженців з Північної Африки і Близького Сходу. У перекладі з дипломатичної це означає: "Припиняйте мусульманську імміграцію!".

І ці слова теж небезпідставні. Просто зараз Італія задихається від напливу іммігрантів з Африки, яких масово завозять благодійні гуманітарні організації. Вони отримали величезні гранти на нібито благородну мету – порятунок людей на морі. Але заради збереження фінансування тепер виловлюють біженців просто біля берегів Північної Африки.

У самій Італії мери міст під тиском своїх виборців відмовляються розміщувати у себе прибулих. Подіти їх вже просто нікуди. Інші європейські країни відмовляються приймати біженців. За цих умов уряд Італії, якому скоро належать вибори, пішов на відчайдушні заходи. По-перше, він вирішив серйозно обмежити роботу НКО, які імпортують біженців з Африки. По-друге, італійці почали розглядати ідею введення для біженців "гуманітарних" шенгенських віз.

З такими візами біженці на легальних підставах змогли б розбрестися по всій Європі, знявши тиск з Італії та її економіки. Загалом, розумно. Але тут вже роздратувалися сусіди цієї чудової країни. Австрія пригрозила закрити прикордонний перехід через Альпи, якщо через нього підуть каравани африканців з італійськими візами. Приблизно ті ж думки виникають і в інших сусідніх країн, наприклад, Франції і Швейцарії.

Їх цілком влаштовує, що проблема зараз залишається всередині Італії, собі вони такої радості не хочуть. Зрозуміти ці країни можна, але є проблема – Шенгенська угода опиняється під загрозою. Його збираються скасувати. Фактично.

В результаті складається така ситуація. Або Італія згодом потоне в потоці іммігрантів і припинить існування в своєму нинішньому вигляді, або в Європі знову виростуть кордони. Ні те, ні інше хеппі ендом не назвати.

Можливо, порада Нетаньягу з приводу припинення імміграції з країн Північної Африки і Близького Сходу не така вже й безглузда. І якщо її не взяти до уваги, то прогноз ізраїльського прем'єра про кінець Євросоюзу (або країн, які входять до нього) цілком може здійснитися.

Іван Яковина

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення