Весняний призов в Україні: скількох заберуть і що загрожує ухильникам

В Україні стартував весняний призов на строкову військову службу. Кампанія триватиме з початку квітня по 31 травня. Відправити служити за цей час мають намір 15 190 осіб. Детальніше про призов і відповідальність за спроби від нього ухилитися.

Скількох призвуть?

Всього в рамках весняної призовної кампанії призвати збираються 15 190 осіб. З них до Збройних сил України - 8 990 осіб, в Національну гвардію - 4 000 осіб, до Державної прикордонної служби - 1 200 осіб та до Державної спеціальної служби транспорту - 1 000 осіб.

Найбільше строковиків планують призвати з Дніпропетровської та Харківської областей - 1 520 осіб і 1 080 осіб відповідно. Найменше - з Луганської та Закарпатської областей (200 і 255 осіб відповідно). З Києва згідно з планом призову відправити служити повинні 563 особи.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України на весняну призовну кампанію було виділено 54,9 млн гривень. На одного призовника виділено 3 617 гривень 13 копійок. З них 3,5 тис гривень - це разова матеріальна допомога.

Кого призвуть на службу?

Призову на строкову службу підлягають чоловіки у віці від 20 до 27 років, придатні за станом здоров'я. Служити будуть до 18 місяців, а строковики з науковим ступенем спеціаліста або магістра - до 12-ти місяців.

Право на звільнення від призову мають чоловіки старше 27 років або визнані непридатними для служби за станом здоров'я. Також, відповідно до закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", звільняються від призову на строкову службу і ті, чий батько або мати, брат або сестра загинули або отримали інвалідність під час проходження військової служби.

На відстрочку від призову може розраховувати той, хто утримує непрацездатних батьків, родичів, або у кого є одинока мати або батько, які утримують двох або більше дітей, або чий брат призваний на службу в цей же час. Також відстрочка может бути у тих, в кого є дитина у віці до трьох років або хто самостійно виховує дитину старше трьох років. Або тим, у кого є двоє або більше дітей, дитина-інвалід, вагітна дружина або дружина-інвалід.

Крім того, відповідно до закону, право на відстрочку є у сиріт, тимчасово непридатних для служби за станом здоров'я і студентів денної форми молодше 21 року. Також відстрочку отримують і підсудні або ті, хто підозрюється в скоєнні кримінальних злочинів.

Звільняються від призову на період роботи педагоги, медики, поліцейські, резервісти, священики, сільські, селищні та міські голови.

Що стосується тих, хто потрапить в весняну кампанію, то для них передбчена грошова допомога при призові та звільненні, повне утримання під час служби і 10-денна відпустка. На час служби, за умови офіційного працевлаштування, за призовником зберігається місце роботи, посада і середня зарплата. Крім того, час, проведений в армії, зараховується до страхового та трудового стажу.

Що загрожує ухильникам?

За ухилення від призову на строкову службу може загрожувати кримінальна відповідальність - обмеження волі на строк до трьох років за ст. 335 КК України.

Якщо військовозобов'язаний після отримання повістки не з'явився у визначений пункт збору в зазначений в ній час, йому загрожує штраф у розмірі 85-199 гривень. Такий же штраф загрожує і за те, що він не повідомив у військкомат про зміну місця проживання. За повторне таке порушення передбачено штраф у розмірі 170-255 гривень.

Як повідомлялося народні депутати планують підвищити вік прийому громадян, що проходять військову службу під час мобілізації, до 30 років . Відповідний законопроект був прийнятий в першому читанні.

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення