Виявлена біологічна причина шизофренії

 Lenta.ru

Вчені оголосили про прорив у дослідженні шизофренії: вперше виявлений ген, однозначно пов'язаний з розвитком цього складного психічного захворювання. Про відкриття повідомляється в журналі Nature.

За останні роки в науці зібрано чимало інформації про біологічні коріння у шизофренії ролі генних мутацій, імунної системи і мікробіоми у розвитку хвороби. Групі дослідників з США вдалося знайти у шизофреніків варіант гена, дія якого пояснює всі ці явища.

Генетики і психіатри зібрали величезну базу даних від 65 тисяч осіб з 30 країн, і почали шукати генні мутації з найсильнішим зв'язком з шизофренією.

Одним з кандидатів був варіант гена C4.

Відомо, що цей ген відповідає за вироблення білка, що позначає патогенні мікроорганізми для подальшого знищення їх імунною системою. Однак C4 також застосовується в синаптическом прунинге — видаленні надлишкових зв'язків у мозку для посилення найбільш часто використовуваних «шляхів». Відбувається прунинг під час статевого дозрівання.

Експерименти на мишах показали, що посилена експресія C4 дає більш інтенсивне «підстригання» синапсів. Саме це, вважають вчені, підвищує ймовірність розвитку шизофренії.

Відзначається, що починають проявлятися симптоми шизофренії в підлітковому віці. Нову гіпотезу підтверджує і факт щодо невеликої кількості синапсів в корі головного мозку у дорослих пацієнтів. Ймовірно, аномальна експресія C4 впливає і на імунну систему людей, які страждають від шизофренії.

Нове відкриття дало медикам надію створити більш ефективні ліки для лікування і навіть профілактики шизофренії (шляхом запобігання зайвого синаптичного прунинга).

Сучасні препарати в основному націлені на купірування симптомів хвороби — марення і галюцинацій.

Фахівцями все частіше висловлюється думка, що шизофренія являє собою не хворобу, а синдром — кодове слово, що забезпечує комунікацію між психіатрами, пацієнтами та вченими.

Різноманіття симптоматики породило суперечки про те, чи є шизофренія єдиним захворюванням або являє собою діагноз, за яким криється низка окремих синдромів. Всі попередні спроби знайти генетичну основу шизофренії закінчувалися провалом.

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення