Війна авіасанкцій між Росією та Україною: хто виграє

 

Минулого тижня Кабмін ввів у дію деякі санкції проти Росії, які 11–12 вересня затвердив РНБО. Зокрема, постановою від 24 вересня уряд наклав обмеження на польоти до/з України російських авіакомпаній. У Росії вже поспішили повідомити, що заборона на польоти буде дзеркальною. Яка сторона втратить більше у війні авіасанкцій, а кому вдасться виграти в цій ситуації? Про це розповів В’ячеслав Коновалов- транспортний експерт.
«Про заборону польотів російських авіакомпаній в Україну стало відомо в п’ятницю зі слів прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. Він заявив, що заборона торкнеться, зокрема, авіакомпаній «Аерофлот» і «Трансаеро». Пізніше з’ясувалося, що йдеться про введення постановою Кабміну в дію санкцій, прийнятих раніше, 11–12 вересня, двома пакетами Радою нацбезпеки й оборони», нагадує експерт.
За його словами, це означає, що заборона на польоти поширюється на всі авіакомпанії із затвердженого РНБО списку, тобто ті, які виконували польоти до Криму. Всього серед них – 19 компаній, зокрема, найбільші: «Аерофлот», «Уральські авіалінії», «Сибір», «Оренбурзькі авіалінії», «Польот», «Росія», «Трансаеро». Ці компанії, включно з «ЮТ-Ейр» (не потрапила до списку), перевозять у Росії приблизно 70% всіх пасажирів.
«У Мінтрансі РФ у п’ятницю повідомили, що поки не отримували офіційного повідомлення від України про заборону польотів. Forbes направив запити авіакомпаніям «Аерофлот» і «Трансаеро», але на момент публікації статті вони не відповіли. У прес-службі української Державіаслужби в п’ятницю заявили, що почали «інформувати російські авіакомпанії, які потрапили в санкційні списки, про те, що їм не буде видано дозвіл на виконання рейсів в українські міста з початку зимової навігації 2015/2016 (25.10.2015)», розповідає В’ячеслав Коновалов.
Експерт вважає, що крок українського уряду став неприємною несподіванкою для росіян. Заборона призведе до збоїв у перевезенні пасажирів, заявив російським ЗМІ керівник Асоціації експлуатантів повітряного транспорту РФ Володимир Трасун. За його даними, пасажиропотік між двома воюючими країнами з початку цього року по липень склав приблизно по 300 000 осіб в один та інший бік. Це приблизно 8% всіх українських авіапасажирів. У кращі часи пасажиропотік тільки на лінії Київ – Москва досягав 1 млн пасажирів на рік.
Одне із перших питань щодо санкцій: чому їх прийнято тільки й саме зараз? «Незрозуміло, чого ми хочемо досягти. Щоб вони припинили літати до Криму? Або цілі інші? Наша позиція незрозуміла ні нам, ні західним партнерам», – вважає Олександр Ланецький, директор компанії Friendly Avia Support. Державіаслужба не мала проблем із тим, щоб фіксувати правопорушення з боку російських авіакомпаній, які порушують заборону на польоти в повітряному просторі Криму. Таких, за даними самої ж служби, на початок вересня з боку Росії було 25.
П’ятірка найбільших порушників, судячи з даних про накладені Державіаслужбою за цей час на авіакомпанії штрафи, включає «Аерофлот» (1 579 постанов про штрафи), «ВІМ-Авіа» (784), «Уральські авіалінії» (687), «Глобус» (347) і «Трансаеро» (263). Сума порушень перевищила 600 млн гривень. Однак стягнути гроші поки не вдалося: компанії небезуспішно почали процес оскарження штрафів в українських же судах.
У серпні минулого року, після того як через катастрофу малайзійського Боїнга на Росію було накладено неабияку порцію міжнародних санкцій, вона заборонила політ транзитом над своєю територією українським компаніям. Постраждали такі напрямки українських перевізників, як Казахстан, Узбекистан, Вірменія, Азербайджан, Грузія, Туреччина. Відповідь України навряд чи можна назвати дзеркальною: вона ввела спецрежим для польотів тільки двох російських авіакомпаній – «Аерофлоту» і «Трансаеро». Спецрежим означав вимогу погоджувати з українською авіавладою кожен свій проліт над українською територією за кількома напрямками: до Болгарії, Ізраїлю, Туреччини, Єгипту та Греції.
Чому Україна не поспішала карати авіакомпанії? Є кілька не взаємовиключних припущень. «У Державіаслужбі добре розуміють економічні наслідки від припинення польотів для авіагалузі. Авіакомпанії й аеропорти говорять про багатомільйонні збитки, і ці дані можуть бути використані регулятором для підстави не вводити санкції», – пояснює Анатолій Мазуренко, виконавчий директор авіакомпанії «Аероджет».
«Санкції проти росіян невигідні МАУ. Раніше Державіаслужбою керував лояльний МАУ менеджер, тому нічого не вводили. Зараз зрозуміли, що можна і ввести», – припускає транспортний експерт В’ячеслав Коновалов.
Найбільш істотна участь в українському авіаринку – у російських авіакомпаній «Аерофлот» і «Трансаеро». «Частка «Аерофлоту» в пасажирських перевезеннях між Києвом і Москвою – майже 50%, частка «Трансаеро» – приблизно 20%. У грошовому вираженні я оцінюю обсяг ринку перевезень до/з України, який контролює «Аерофлот», у $100 млн на рік», – говорить топ-менеджер однієї з російських компаній авіагалузі, котрий побажав не вказувати його ім’я.
Названа цифра, за його словами, це валовий виторг, що включає перевезення як між Україною й Росією, так і між Україною й третіми країнами. Наприклад, Китаєм, куди «Аерофлот» дуже активно возить українців трансфером через Москву. Оскільки у «Трансаеро» трансферів значно менше, то і її частка у грошах теж менша.
З огляду на складне фінансове становище російських авіакомпаній навіть незначні втрати можуть виявитися для них болючими. Двом найбільшим із них – вже точно не до з’ясування стосунків з Україною: державний «Аерофлот» стоїть на порозі поглинання приватної сімейної компанії «Трансаеро». Остання майже доведена до банкрутства й готова продатися за рубль. «Аерофлоту» незручно тягнути на собі такий тягар, але
До Росії виконують рейси такі українські авіакомпанії, як МАУ (в Москву, Санкт-Петербург, Калінінград із Києва й Москву з Одеси), «Дніпроавіа» (до Москви), «Мотор Січ» (до Москви). МАУ оцінює свій актуальний пасажиропотік до/з Росії в аеропорту «Бориспіль» у 300 000 осіб на рік.
«Санкції проти росіян невигідні МАУ. Раніше Державіаслужбою керував лояльний МАУ менеджер, тому нічого не вводили. Зараз зрозуміли, що можна і ввести», вважає В’ячеслав Коновалов.
Для найбільшої української компанії санкції, теоретично, могли б стати доброю підмогою: сьогодні «Аерофлот», «Сибір» і «Трансаеро» складають МАУ конкуренцію не тільки на прямих рейсах до Росії. А ще й у тих напрямках, якими росіяни можуть возити українських пасажирів через свої хаби. Зазвичай, ціна на такі перельоти істотно нижча, ніж на прямі рейси МАУ в ті ж пункти. Це можна сказати про маршрути з Києва до Пекіна, Бангкока, Алмати, Астани.
Зворотний бік медалі полягає в тому, що Росія, найімовірніше, не буде зволікати з дзеркальною відповіддю на заборону польотів. У цьому вже поспішив запевнити Україну глава Мінтрансу РФ Максим Соколов. МАУ оцінила свої втрати від закриття російського ринку: за її даними, прямі втрати доходів від виконання рейсів складуть $19,6 млн на рік, від перекроювання транзитної мережі маршрутів – $5,8 млн, від простою суден, взятих у лізинг під перевезення у РФ – $10,2 млн на рік, всього – $35,6 млн. Також МАУ вже має втрати в $6,4 млн на рік через закриття транзиту повітряним простором РФ, повідомили у прес-службі.
Експерти вже висловилися щодо того, що в разі заборони рейсів з обох сторін виграють авіакомпанії інших держав або залізниця. «Найімовірніше, помітно менше пасажирів між країнами не стане. Найближчі зручні маршрути, щоб добиратися до Росії – це через Мінськ або Стамбул», – вказує партнер юридичної фірми «Анте» Андрій Гук. «Загалом виграє «Белавіа» – потік, найшвидше, переключиться на неї. А також, можливо, Air Baltic, польська LOT, турецька Turkish Airlines», – вважає Олександр Ланецький.
Є й інші можливі варіанти. Наприклад, на випадок, якщо українська сторона запровадити реальні санкції так і не зважиться, на ринку можна створити лазівки для інших авіакомпаній з обох сторін. У цьому разі виконувати рейси можуть продовжувати навіть ті ж МАУ й «Аерофлот», просто під позивними інших, «несанкційних» компаній.
До речі, не варто забувати, що поза списком санкцій поки залишилася російська «ЮТ-Ейр», яка має свій флот і розгалужену мережу маршрутів. Компанія залишається поза «війною санкцій» і може раптово отримати весь ринок авіаперевезень між двома країнами.

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення