Землянам пообіцяли мегацунамі і мегатайфуни в найближчому майбутньому

 Lenta.ru

Наукова стаття, яка пророкує катастрофічні для людства наслідки кліматичних змін уже через два десятиліття, прийнята до публікації в журналі Atmospheric Chemistry and Physics. Це рішення свідчить про збільшення реалістичності апокаліптичних сценаріїв в науці, зазначає видання Gizmodo.

Стаття, написана кліматологом Джеймсом Хансеном (James Hansen) і його колегами, прогнозує руйнування льодовиків Гренландії і Антарктиди, руйнівні бурі і цунамі, що несуть на береги гігантські валуни. Крім того, цих катастрофічних явищ пропонується очікувати вже через кілька десятиліть, а не століть. На думку вчених, процес починається з танення льодовиків, яке відбувається вже зараз.

Прохолодна вода, потрапляючи в океан, лягає на більш теплу і щільну морську воду. Даний процес порушує нормальну механіку циркуляції води, завдяки якій товща води перемішується, а тепло з глибин океану виходить на поверхню

В результаті цього тепла вода «консервується» в океані, ще сильніше розмиває льодовики, чого в океан потрапляє нова вода з льодовиків, що тануть, і рівень моря різко підвищується. Порушення в роботі океанічних процесів циркуляції води, крім того, наводять до наростання температурних контрастів: тропіки стають спекотніше через глобальне потепління, а Західна Європа і Північна Америка постраждають від холоду.

Такі температурні контрасти і приведуть до катастрофічних цунамі і тайфунів. Не чекаючи прийняття своїй статті до публікації, Хансен виклав її в інтернет ще в 2015 році, що викликало бурхливі суперечки. Одні вчені критикували Хансена за «злив» своїх даних безвідповідальним журналістам, а інші схвалювали його бажання бити на сполох з приводу глобального потепління. Нарешті, не всі кліматологи згодні з його розрахунками швидкості танення льодовиків.

У 2015 році інший колектив учених пояснив появу величезних кам'яних валунів на рівнинах північного краю острова Сантьяго в Кабо-Верде. На думку вчених, камені були закинуті на свої місця хвилею цунамі. Катастрофа сталася близько 73 тисяч років тому біля західного узбережжя Африки.

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення