Знайдена головна причина ожиріння

Команда дослідників з Питтбургського університету визначила ген, який підвищує ризик ожиріння на 30-40 відсотків. Це найпотужніший з всіх спадкових факторів ожиріння, виявлених в організмі людини досі. Стаття вчених опублікована в журналі Nature Genetics.

Автори провели геномний аналіз більше п'яти тисяч корінних жителів архіпелагу Самоа. В цьому регіоні рівень ожиріння — найвищий у світі. Виявилося, що чверть самоанцев мають конкретний варіант (алель) гена CREBRF, який сприяє збільшенню індексу маси тіла у півтора рази. Це означає, що для людини, чия вага досягає, наприклад, 83 кілограми, а зріст становить 1,75 метра, додаткова маса — 4,6 кілограма.

Вчені, вивчивши вплив гена на жирові клітини, з'ясували, що CREBRF змушує останні зберігати в собі більше жиру і виділяти менше енергії. Ця ощадливість повинна бути вигідною в періоди нестачі їжі, однак при надлишку продуктів харчування призводить до надмірної ваги. Так як раціон на Самоа змінився, а фізична активність жителів знизилася, то вплив гена може пояснити, чому 80 відсотків чоловіків і 91 відсоток жінок в даний час страждають від ожиріння.

Проте дослідники не виявили ніякого зв'язку між CREBRF і діабетом. Навпаки, носії варіанту гена відрізнялися значно більш низьким ризиком придбання діабету.

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення