У боржників за комуналку дозволять списувати гроші з кредиток

 Вести.UA

За несплату за комунальними рахунками готують ряд серйозних санкцій та пік заборгованості прогнозують на лютий

Комунальники готуються до зими, не тільки запасаючись сіллю і приводячи в робочий режим снігоприбиральну техніку. В їх планах — суди з неплатниками за комуналку навіть за незначний борг. На думку експертів, пік «репресій» припаде на лютий, коли споживачі накопичують борги, не маючи можливості платити за новими тарифами за опалення.

Доберуться до кредиток

За прогнозами економістів, астрономічні рахунки не зможуть сплатити близько половини українців серед тих, кому не вдалося оформити субсидію. «Якщо навіть у Кабміні середній розмір платіжки називали 2200 грн, а середня зарплата — 5500 грн, зрозуміло, що близько 50% українців просто фізично не зможуть платити за ЖКГ», — говорить економіст Олександр Охріменко.

Постачальники послуг мають намір жорстко боротися з боржниками. «Теплокомуненерго, водоканали вже давно стали приватними структурами, і вони оголосять війну навіть дрібним боржникам. Мені відомо, що отримати першу тисячу ліцензій приватних виконавців домовилися банкіри і представники сфери ЖКГ, — сказав юрист Вадим Хабібуллін. — Це «кредитні» юристи і ті, хто раніше займався комунальними боргами для Держвиконавчої служби».

«НБУ підготував зміни в інструкції, якими передбачається право такого виконавця на накладення арешту та примусове списання коштів на підставі виконавчих документів, засвідчених нотаріусом», — сказано у відповіді НБУ на запит Радіо Вести.

Правда, за словами Андрія Авторгова, адвоката, партнера агентства з питань боргів та банкрутства, весь рахунок не арештовується — банк спише тільки суму боргу. «Але можуть зняти і з кредитного рахунку, якщо там є сума, що перевищує розмір боргу. Заарештовувати з кредитки гроші в «мінус» (навіть якщо дозволяє ліміт) банк не має права», — пояснює він.

Без терміну погашення

Важливі зміни відбулися і в інших «боргових» санкціях. Держава збільшила суму боргу, після якої починається процедура вилучення житла у «комунальних» боржників.

«Раніше втратити житло можна було, якщо борг перевищує 10 мінімальних зарплат (зараз 14 500 грн. — Авт.), а в нинішній редакції закону цю суму збільшили до 20 мінімальних зарплат (зараз 29 тис. грн. — Авт.)», — говорить Авторгов.

Мабуть, це єдине послаблення для боржників. В іншому заходи стали набагато жорсткіше. «Раніше після рішення суду боржнику давалося до семи днів на погашення боргу. Зараз він повинен трохи не вийшовши із залу суду розрахуватися за компослуги», — пояснив Авторгов.

Справа в тому, що якщо раніше у держвиконавців було до шести місяців, щоб накласти арешт на майно, то приватні виконавці повинні відкрити провадження не пізніше наступного дня після рішення суду. «І якщо у боржника виявлено майно, не пізніше ніж на п'ятий день проводиться його арешт та опис», — пояснили комунальні юристи.

Заборона на виїзд

Ще один запобіжний захід щодо боржників — звернення комунальників до суду з проханням заборонити боржнику залишати межі України. До неї, судячи з Реєстром судових рішень, стали вдаватися все частіше. Причому сума боргу значення не має. В Реєстрі судових рішень значиться вердикт від 13 жовтня райсуду селища Томаківка Дніпропетровської області: «обмежити у праві виїзду» місцевого жителя за борг за послуги «Дніпрообленерго» в 2260 грн.

«Суди дуже активно приймають подібні рішення, якщо мова йде про комунальні заборгованості», — підтвердили в прес-службі ГФС України (в їх повноваженнях — реалізація рішень).

«Невиїзними зробили уже тисячі українців. Більшості за великим рахунком все одно — на поїздки немає грошей. А заможні неплатники швидко закрили ці питання, — каже Хабібуллін. — А от коли приватні виконавці будуть приїжджати вечорами під будинок, чергувати, а якщо побачать вашу машину, то занурять на евакуатор і відвезуть, — все буде по-справжньому серйозно».

На думку комунальників, «активна фаза» у приватних виконавців почнеться десь в лютому. Поки до 5 січня йде набір в їх ряди, плюс стажування і навчання. Як раз до лютого з'являться і перші боржники: окремі домогосподарства вже накопичать заборгованості (санкції застосовуватимуть до тих, хто недоплатив за рахунками більше від 1700 грн і вище).

Щоправда, комунальні юристи зізнаються, що особливо старатися приватні виконавці будуть лише в разі значної суми боргу.

«Займатися боргами по ЖКГ приватникам буде цікаво, тільки якщо сума досягне певних обсягів — від 10-15 тис. грн. Винагорода виконавця становить 10% від суми заборгованості, а метушні з «комунальними» боржниками буде багато», — вважають юристи.

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення