Обман і ризики на порталах праці: топ-7 ознак фальшивих вакансій та роботодавців-шахраїв

Шахраї не оминають портали праці своєю увагою. Зловмисникам чудово відомо: людина, змучена безгрошів'ям і безрезультатними пошуками роботи, готова багато на що. Як відрізнити законну вакансію від фальшивої і не потрапити в тенета, розставлені шахраями?

Обман і ризики на порталах праці: топ-7 ознак фальшивих вакансій та роботодавців-шахраїв

Відсутність контактної інформації

Перше, що має насторожити ще при прочитанні оголошення про вакансію, це відсутність контактної інформації. Добросовісному роботодавцю приховувати нічого – у вакансії ви знайдете і телефон, і електронну адресу, і посилання на сайт компанії або її сторінку в соцмережі.

А шахрай з великою часткою ймовірності попросить претендента залишити свій телефон для зворотного зв'язку і при цьому сам залишиться "в тіні".

"Золоті гори"

Навряд чи варто очікувати слушної пропозиції від роботодавця, у якого немає взагалі жодних вимог до претендента, але при цьому він обіцяє роботу, яка забирає всього пару годин на день, і зарплату 1000 доларів на тиждень. І плюс до цього ще й стрімке кар'єрне зростання.

Давайте мислити логічно: у кожного з таких роботодавців є родичі, друзі, знайомі, сусіди, і було б цілком логічно запропонувати таке золоте місце їм, а не першому зустрічному. Тому дивіться на речі реально і не ведіться на "золоті гори".

Якщо все ж таки сумніваєтеся, подивіться на умови роботи та зарплати за іншими вакансіями. До речі, це буде в будь-якому разі корисно зробити, щоб розуміти свою ціну на ринку фахівців.

Негайна пропозиція роботи

Досвідчені претенденти знають: щоб отримати роботу, доведеться пройти кілька етапів відбору і як мінімум пару співбесід. Якщо вам зателефонували і з ходу запропонували виходити на роботу, це дуже підозріло.

Ви можете бути дуже хорошим фахівцем та людиною, але співрозмовник цього не знає. Якщо навіть фахівці, яких переманюють у конкурентів, проходять відбори та співбесіди, то що вже говорити про інших?

Словом, найкраще, що ви можете зробити в такій ситуації – попрощатися з таким "роботодавцем" та припинити розмову.

Небажання обговорювати вакансію без очної зустрічі

Буває так, що вам дзвонять з приводу роботи і без жодних зайвих слів призначають час співбесіди – завтра о 15.00. На всі спроби уточнити інформацію про компанію, вакансії та посадові обов'язки співрозмовник квапливо відповідає: немає часу говорити, приходьте завтра і все дізнаєтесь.

Навіть якщо це реальна вакансія, така поведінка інтерв'юера – це вже привід задуматися. Роботодавець спочатку не цінує ваш час. Він не хоче приділити вам кілька хвилин, щоб відповісти на декілька питань, але при цьому пропонує пройти вам шлях до його офісу і назад.

Причому швидше за все в офісі ви не будете єдиним, кому призначено зустріч на 15.00. Ймовірно, це буде групова співбесіда, під час якої вам запропонують щось купити.

Пропозиція заплатити "за навчання"

Пропозиція заплатити за товари, навчання або ще щось – це ознака, яка буквально кричить про те, що перед вами шахраї.

Експерти кадрових порталів попереджають: вимога заплатити за певні послуги чи товари, приймаючи на роботу, незаконна. Роботодавець не має права вимагати від претендента плати за роботу в компанії, проходження певних етапів відбору, навчальні матеріали тощо.

Інтерес до конфіденційної інформації

Нерідко співрозмовник, який називає себе рекрутером чи представником компанії, намагається з'ясувати додаткову інформацію: домашню адресу, паспортні дані, ідентифікаційний код, номер банківської картки тощо.

Відповідати на такі питання телефоном не варто. Це конфіденційна інформація, розголошення якої може призвести до дуже неприємних наслідків.

Непрофесійне спілкування

Якщо у листуванні з представниками компанії-роботодавця ви зустрічаєте орфографічні та граматичні помилки, якщо при розмові чи листуванні вживаються образливі або зменшувально-пестливі слова, якщо до вас звертаються на "ти", якщо ваш співрозмовник погано відгукується про інших роботодавців або претендентів, все це є приводом замислитись.

При цьому необхідно розуміти, що тут важливу роль відіграє людський фактор, і з непрофесійним спілкуванням можна зіткнутися й у хорошій компанії, яка пропонує реальну вакансію. Тому, якщо пропозиція вас дійсно зацікавила, можливо, варто зібрати додаткову інформацію про компанію і сходити на співбесіду.

Загалом перевірка інформації, критичне мислення, пильність, уважність і здоровий глузд стануть у нагоді в будь-яких ситуаціях, і, звісно, вони не будуть зайвими при пошуку роботи.

Для чого на порталах праці публікують фальшиві вакансії?

Директор консалтингової компанії "Михайлов та партнери" Віталій Михайлов назвав кілька причин публікації фальшивих вакансій.

По-перше, це напрацювання бази даних. Допустимо, зараз компанії торгові представники чи касири не потрібні, а завтра будуть потрібні. Таким чином компанія робить кадровий резерв. Щоправда, зараз це не дуже актуально, оскільки можна купити дані робітного сайту, але така причина можлива.

По-друге, публікуючи сотні неіснуючих вакансій, рекрутингова агенція може показувати свою затребуваність. Раніше така практика була досить поширена.

Може бути й така причина: роботодавець купив на робітному сайті пакет, за яким він може розміщувати за місяць, скажімо, 100 вакансій. А у нього є лише 70. І ось щоб ще 30 не пропали, він розміщує вакансії "на майбутнє", напрацьовуючи базу даних.

Всі ці причини здобувачеві нічим не загрожують. Більше того: не виключено, що він потрапить до бази даних "на майбутнє", і йому через якийсь час надійде пропозиція. Інша річ – шахрайські схеми.

Тут може бути кілька цілей.

"Наприклад, взяти гроші з претендента - за продукцію, навчання, пошук роботи, у тому числі і за кордоном. До речі, нагадую: в Україні заборонено брати з претендента гроші за працевлаштування, всі витрати згідно із законом несе роботодавець. Також метою може бути отримання конфіденційної інформації, за допомогою якої зловмисники отримують доступ до картки або використовують її для отримання кредитів. Дасте свій телефон разом із прізвищем, ім'ям, по-батькові – і почнуться "дзвінки з банку", - попередив Віталій Михайлов.

Будь-яка шахрайська схема - це спонукання до дії. Тому дайте відповідь собі на запитання: що від вас хочуть?

Щоб ви передзвонили? Цей дзвінок може бути платним, перевірте номер телефону як мінімум через Гугл.

Щоб ви щось сплатили? Цього не варто робити за жодних обставин.

Щоб ви надіслали резюме? Надсилайте, але дійте в рамках здорового глузду, не вказуйте домашню адресу, паспортні дані, дані банківської картки тощо.

Як правило, робітники сайту модерують і відсікають такі вакансії, це їхнє завдання та їх репутація. Але і здобувачеві теж треба бути напоготові.

Автор Наталя Мічковська

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення