Операція «зачистка»: докази, що спростовують версію Геращенка про перестрілку в Княжичах (фото)

Журналісти програми "Слідство.Інфо" зібрали чимало свідчень, щоб поставити під сумнів версію керівництва МВС щодо перестрілки у селі Княжичі під Києвом. Власне розслідування дає всі підстави вважати, що перестрілка є "ліквідацією" свідків - співробітників поліції охорони, що затримали справжніх крадіїв, якими виявилися правоохоронці.

Операція «зачистка»: докази, що спростовують версію Геращенка про перестрілку в Княжичах (фото)

Раніше про те, що розстріл у Княжичах - це операція зачистки, у коментарі виданню "Гордон" зазначав автор проекту "Надзвичайні новини" Костянтин Стогній. Згідно зі статистикою боїв, каже він, при зіткненнях буває один загиблий і троє поранених (це середні показники).

"У Княжичах п'ять убитих і жодного пораненого. Таке відбувається тільки при операціях зачистки. Я не можу стверджувати, що це саме так і було. Але коли при п'ятьох убитих немає поранених - це дуже дивно. Ніхто ніколи не чув, щоб було одразу п'ять убитих і жодного пораненого. Може, треба було, щоб хтось щось потім не розповів", - сказав ведучий "Надзвичайних новин".

Тележурналіст був першим, хто озвучив версію про невипадкове спрацювання сигналізації. Нині про це відверто каже командир загиблих працівників поліції охорони Олександр Чернявський. За його словами, це була не помилкова тривога, до будинку справді хтось вдерся: "На місці події було виявлено віджим вікна і сліди на снігу".

Журналісти "Слідство.Інфо" підкреслюють: вони ще не мають всієї повноти доказів, щоб висувати остаточну версію події. Але як вдалося встановити, ключові пункти офіційної версії не зовсім відповідають тому, що відбувалося на місці подій в ту трагічну ніч, пише "Громадське". Нагадаємо, що 4 грудня 2016 року о четвертій ранку під час перестрілки у селі Княжичі під Києвом від вогню загинули п'ятеро поліцейських: два співробітника поліції охорони, два співробітника оперативної служби Національної поліції міста Київ та начальник відділу Управління КОРД. Офіційна версія причин силового зіткнення між поліцейськими - трагічне непорозуміння під час спецоперації із затримки банди небезпечних злочинців на гарячому. В спецоперацію карного розшуку випадково втрутилися співробітники поліції охорони.

За офіційною версією, свій нічний пункт спостереження розвідники поліції обладнали в недобудованому будинку на вулиці Шептицького. Мовляв, звідси мали слідкувати за будинком із засідкою, де чекали грабіжників, щоб взяти їх "на гарячому".

Щоб зрозуміти, наскільки спостережний пункт був виправданим у недобудованому будинку, журналісти поставили власний експеримент: "У темряві ми маємо знайти відповіді на ключове питання: що робили глибоко законспіровані розвідники у покинутому довгобуді?".

Попри те, що будинок двоповерховий, сам пункт спостереження міг знаходитися лише на першому поверсі. Сходи на другий власники так і не встигли побудувати. І одразу стає зрозуміло, що із унікального пункту спостереження майже нічого не видно. Лише невеликий фрагмент дороги через відсутні ворота, а решту затуляє паркан, і будинок №22, де спрацювала сигналізація. Але чи видно будинок, де розташовувалась основна засідка? До останнього часу це місце приховували і, як виявилося, невипадково.

Із недобуду, де сиділи розвідники, цей будинок навіть вдень побачити неможливо — усе закриває будинок, де спрацювала сигналізація.

Тобто, якщо із так званого "пункту спостереження" майже не видно об’єкт потенційного пограбування, то чи займалися розвідники взагалі стеженням? І якщо ні, то що насправді вони робили на місці події?

Керівництво МВС воліє не згадувати про причини спрацювання сигналізації у сусідньому із недобудом будинку. Кажуть: спрацювала сама по собі. Таке стається інколи. Але тільки не тієї ночі — запевняє начальник Броварського відділу управління поліції охорони Київської області Олександр Чернявський.

Командир загиблих працівників поліції охорони, наполягає — його підлеглі приїхали на реальне спрацювання сигналізації:

"Дуже багато слідів навколо будинку. При цьому було на допомогу викликано ще один наряд поліції охорони, які разом обстежили прилеглу територію. Дуже багато слідів було. Один екіпаж не міг розібратися, тому що були сліди відходу до лісу. Сліди були в інший бік. Сліди були навколо будівлі. Один наряд блокував будівлю, так як злочинець міг перебувати в середені будівлі. Тому вони не могли покинути дану будівлю. Вони її заблокували і вже певними силами, підсиленими нарядами, почали пошук злочинців".

Те, що до будинку №22 влізли сторонні, підтвердила і його власниця Тамара Данішевська. Вона розповіла, що зі стіни було знято кілька картин: "Видно, що шукали, як зазвичай за картинами, сейфи. Але у нас цього немає".

Батько загиблого поліцейського охорони Олександр Орлов підозрює, що його син з колегами могли затримати розвідників саме через проникнення в будинок: "Вони приїхали на чергову княжу крадіжку в селі Княжичі. Це вже була чотирнадцята крадіжка. Так що ці всі 14 крадіжок повинні бути розкриті і дізнатися точно, до кого відносяться ці будинки. Швидше за все, вибирали тих, хто не скаржитиметься, так як не може підтвердити джерело своїх доходів".

У МВС цю версію рішуче відкидають. "Це операція, до якої було залучено десятки людей. 25 тільки відсторонених. Про яку багато знали в поліції. Тому мені здається, що сам цей факт перебиває оцю конспірологічну версію про нібито злочин, який могли вчиняти самі працівники поліції", — каже директор департаменту комунікацій МВС України Артем Шевченко.

Адвокат Ігор Чудовський не вірить у розвідників-спостерігачів. Він п'ять років викладав тактико-спеціальну підготовку групам кримінального розшуку для спецпризначенців МВС. Експерт каже: звичайне спостереження — це завдання звичайних оперативників. У законспірованих розвідників зовсім інше завдання: "Якщо це негласні співробітники - вони там не повинні були знаходитися. Вони могли бути в складі навіть злочинної групи, якщо вони ввійшли до її складу і повинні були приїхати з тими особами, на яких зараз посилаються і кажуть, що нібито вони причетні. Тому що це і є негласна робота".

У інтерв’ю виданню "Гордон" Костянтин Стогній пояснював, чому офіційна інформація не стикується з тим, що він знає з власного досвіду, чого вчили і до чого зобов'язують посадові інструкції.

"Питання до розвідки. Адже розвідники ніколи не сидять в засідці. Оперативна розвідка, яка в народі називається "сімка", рідко навіть має справу зі зброєю. Їх завдання - саме розвідка. Вони не засвічують себе. І якщо колеги затримують їх на якихось заходах, то вони навіть їм не зізнаються, що працюють разом. Їх доставляють у райвідділ, садять по камерах і тільки тоді втручається керівництво. Їх виводять з камер так, щоб навіть інші співробітники поліції не знали, що це були розвідники. Це пов'язано з тим, що "сімка" в майбутньому може працювати і у справах своїх же колег", - пояснює він.

Затримання справжніх крадіїв у Княжичах

Якщо до будинку вдерлись не поліцейські, то хто? Адже потенційні грабіжники, за якими велося стеження, в ту ніч до будинку, де їх чекала засідка, так і не наблизилися. Тому коли сигналізація спрацювала у будинку №22, недобудований будинок цілком міг стати місцем переховування після втечі для тих, кого шукала поліція охорони, а не спостережним пунктом.

Поліцейські охорони знайшли дерев'яні сходи, якими скористалися зловмисники, щоб перелізти через високий паркан. На цій секції не було й снігу, як на сусідніх. Потім поліцейські пройшли по слідах через пусту ділянку і вийшли на сусідній недобуд, де, за офіційною версією, і сиділи поліцейські розвідники.

Затриманих розвідників посадили в патрульну машину поліції охорони. Поруч сіли самі охоронці. Батько загиблого поліцейського охорони розповідає, що після затримання розвідників, його син в машині поговорив по телефону зі своєю дівчиною.

«В 4:05 она ему звонит: «Сережа, ты где?». Он говорит: «Я сижу в машине, сейчас буду выезжать». Я слышу в машине говорят: «Начальник, давай рассчитаемся и разойдемся. Вы нас не знаете, мы вас». Мой сын сказал: «Пошел ты. Сиди и жди». А я у него спрашиваю: «Сережа, что случилось?», а он: «Не заморачивайся, выезжаю», — розповідає Олександр Орлов.

В ці хвилини, замість слідчої оперативної групи, що зазвичай розслідує обставини проникнення в будинок, з'явився спецпідрозділ КОРД. Патрульні ДСО помітили лише фари у темряві. Водій другого екіпажу навіть звільнив дорогу — адже це могли їхати місцеві мешканці або поліція. Натомість почалася стрілянина.

За офіційною версією, стріляти почали поліцейські охорони, а бійці КОРД почали стріляти у відповідь, коли побачили, що їхнього командира Віталія Валецького вбито. У цей час командири обох екіпажів поліції охорони, Сергій Орлов і Євген Куртєв, сиділи на передньому сидінні службового «Деу Ланос». На задньому сидінні були затримані «розвідники».

Але стріляти із такого положення дуже не зручно. По-перше, поліцейські охорони були у зимовому одязі. По-друге — у бронежилетах. По-третє, довелося б розвертатися. Вцілити в когось досить не просто, а командиру КОРД одна куля влучила у голову, а друга — у ногу. Натомість бійцям КОРД було добре видно напис «поліція» на «Ланосі» і зручно стріляти.

Цю версію підтверджує фото, де видно, що вціліло переднє скло, натомість розстріляні дверцята водія із великим світловідбивним логотипом «Поліція», і заднє скло — ці кулі вбили розвідників. Тобто вогонь вівся щонайменше із двох точок чи навіть трьох точок. І точно на ураження.

Водій другої машини поліції охорони вцілів. Його машина стояла поряд, але в неї бійці КОРД не стріляли. Він каже, що першими відкрили вогонь на ураження саме кордівці: «Ми не вспіли нічого сказати. Він вискочив, три секунди, і начав стрілять. Я ж думав він побачить куда, розберемося. Що ж це — зразу пальба», — каже водій.

Ігор Чудовський викладав планування і проведення саме таких операцій. Експерт каже, розстрілу машини не мало бути: «Навіть якщо було поранення і смерть співробітника - це, перш за все сказати: «Працює «Корд». Викликати підкріплення, запропонувати їм скласти зброю, зв'язатися з керівництвом безпосередньо служби охорони, яка зобов'язана їм передати це. Тому що безпосередньо ДСО не повинно було підкорятися і «Корду».

Чому спостереження вели не звичайні оперативники із посвідченнями, а законспіровані розвідники? Чи знали бійці КОРДу, хто і за що насправді затримав розвідників? Відповіді на ці питання, сподіваємось з’являться згодом. А батько загиблого поліцейського — сам колишній правоохоронець, — проводить власне розслідування подій тієї ночі. І вірить тільки собі.

Стрічка новин
Всі новини
Розшук людей
Всі оголошення